Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja Drukuj
05.05.2015.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791, a jako Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono je w 1919 oraz ponownie w 1990 roku i od tego momentu jest uroczyście obchodzone w całej Polsce.

Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja

fot. Z. Poniatowski MPI


Ciechanowieckie obchody święta zaczęły się akademią słowno-muzyczną uczniów klas III Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Ciechanowcu pod kierownictwem wychowawczyń pani Doroty Koc i pani Doroty Mirkowicz. Następnie w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, którą celebrował ksiądz dziekan Tadeusz Kryński.

Nasze najpiękniejsze, najsłoneczniejsze i najbardziej rozkwiecone święto narodowe zbiera nas kolejny raz pod pomnikiem naszego najnowszego świętego - Jana Pawła II. W tym roku obchodzimy już 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mimo, że od tamtej pory narodziło się już 11 nowych pokoleń Polaków, mimo że od ponad stu lat nie ma już żywych świadków tamtych wydarzeń, to waga tego co się na sejmie w Warszawie wydarzyło w roku 1791 wycisnęła swoje niezatarte piętno na historii Polski i każe nam co roku wracać pamięcią do wydarzeń związanych z samym jej ustanowieniem jak też tych , które je poprzedziły oraz z niego później wynikły. Wszystkie one razem dostarczają nam wiele analogii do wydarzeń współczesnych... - powiedział burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko, pod pomnikiem papieża Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele samorządowych władz powiatowych i gminnych, instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja w Ciechanowcu uświetniły swoim pokazem mażoretki oraz Orkiestra Dęta Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu.

          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl