Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja Drukuj
05.05.2015.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791, a jako Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono je w 1919 oraz ponownie w 1990 roku i od tego momentu jest uroczyście obchodzone w całej Polsce.

Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja

fot. Z. Poniatowski MPI


Ciechanowieckie obchody święta zaczęły się akademią słowno-muzyczną uczniów klas III Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Ciechanowcu pod kierownictwem wychowawczyń pani Doroty Koc i pani Doroty Mirkowicz. Następnie w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, którą celebrował ksiądz dziekan Tadeusz Kryński.

Nasze najpiękniejsze, najsłoneczniejsze i najbardziej rozkwiecone święto narodowe zbiera nas kolejny raz pod pomnikiem naszego najnowszego świętego - Jana Pawła II. W tym roku obchodzimy już 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mimo, że od tamtej pory narodziło się już 11 nowych pokoleń Polaków, mimo że od ponad stu lat nie ma już żywych świadków tamtych wydarzeń, to waga tego co się na sejmie w Warszawie wydarzyło w roku 1791 wycisnęła swoje niezatarte piętno na historii Polski i każe nam co roku wracać pamięcią do wydarzeń związanych z samym jej ustanowieniem jak też tych , które je poprzedziły oraz z niego później wynikły. Wszystkie one razem dostarczają nam wiele analogii do wydarzeń współczesnych... - powiedział burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko, pod pomnikiem papieża Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele samorządowych władz powiatowych i gminnych, instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja w Ciechanowcu uświetniły swoim pokazem mażoretki oraz Orkiestra Dęta Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu.

          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl