Na Jarmarku św. Wojciecha Drukuj
15.05.2015.

Na terenie Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu odbył się coroczny Jarmark św. Wojciecha połączony ze Świętem Lasu, organizowany wspólnie z Nadleśnictwem Rudka, w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Na jarmarku św. Wojciecha

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu


Jarmark rozpoczął się od mszy świętej w oprawie myśliwskiej w zabytkowym kościele na terenie skansenu, gdzie liturgię sprawował ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej J. E. ks. Biskup Tadeusz Pikus oraz ks. Józef Poskrobko, kapelan myśliwych i leśników Diecezji Drohiczyńskiej. Oprawę muzyczną przygotował Chór Kantata działający przy Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu oraz Zespół Sygnalistów Myśliwskich Akteon, działający przy Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie.

Kolejnym punktem programu była konferencja „Leśnictwo i gospodarka leśna na tle dziedzictwa kulturowego wsi” podczas której, dr Ewa Pirożnikow wygłosiła referat pt. „Kult drzew na Podlasiu”, Mirosław Angielczyk referat nawiązujący do pokazów przygotowanych na terenach muzeum pt. „Las jako źródło leków i pożywienia dla ludzi i zwierząt”, a Konrad Bul - referat pt. „Rola Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie w budowaniu kulturotwórczej roli lasu”.

Na plenerowej scenie przed pałacem od rana do zakończenia festynu rozbrzmiewała muzyka i śpiew w wykonaniu: Kapeli "Kłosy" z Ciechanowca, Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Akteon  z Warszawy, Henryka Kuleszy - śpiewaka ludowego z Lelisa koło Ostrołęki oraz Kapeli Ludowej przy Fabryczce z Wołomina. Jarmark ubarwiły występy zespołów pieśni i tańca z Ciechanowca i Białegostoku. Wystąpiły Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca oraz Zespół Tańców Narodowych Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. J. Iwaszkiewicza w Ciechanowcu. Pieśni i tańce z różnych stron Polski zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Białostocczyzny „Kurpie Zielone” działający przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku. Ponadto na scenie wystawiony został spektakl „Pogwarki leśne” przygotowany przez uczniów Zespołu Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce oraz pokaz mody ekologicznej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Ciechanowcu.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie czekały na uczestników imprezy. Jak co roku nie zawiedli wystawcy oferujący rękodzieło ludowe i artystyczne, jadło regionalne, miód, zioła i syropy ziołowe, kwiaty oraz sadzonki krzewów i drzew.

Bogatą ofertę wystawienniczą i edukacyjną o kulturotwórczej roli lasów, łowiectwie i racjonalnej gospodarce leśnej przygotowało Nadleśnictwo Rudka. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs pod nazwą "Drzewo mądrości" oraz konkursy dla dzieci i dorosłych przygotowane na poszczególnych stoiskach Nadleśnictwa Rudka. Nagrodami w konkursach były specjały ziołowe przygotowane przez firmę "Dary Natury" z Korycin.

W czasie festynu na terenie skansenu były prezentowane liczne pokazy dawnych zawodów oraz rękodzieła ludowego i artystycznego. Chętni mogli obserwować lub uczestniczyć w pracach kowala, pszczelarza, młynarza, cieśli czy tkacza.

źródło: Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl