Andrzej Duda został wybrany nowym Prezydentem RP Drukuj
26.05.2015.

Wybory prezydenckie w Polsce

Państwowa Komisja Wyborcza podała do wiadomości oficjalne wyniki ponownego głosowania i wyniki wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, którym został Andrzej Duda uzyskując 8630627 głosów, tj. 51,55% liczby głosów ważnych. Jego kontrkandydat Bronisław Komorowski otrzymał 8112311 głosów (48,45%).

Frekwencja wyniosła 55,34 proc. Do głosowania uprawnionych było 30709281 osób. Karty pobrało 16956615 wyborców, z czego liczba głosów nieważnych wyniosła 250231. W Polsce głosowanie przeprowadzono w 27817 obwodach głosowania. Andrzej Duda zwyciężył w siedmiu województwach, Bronisław Komorowski w pozostałych dziewięciu. Zadecydowała frekwencja. Liczba oddanych głosów przeważyła na korzyść kandydata Prawa i Sprawiedliwości.

W drugiej turze w gminie Ciechanowiec głosowało 3636  mieszkańców, co stanowi 50,18% upoważnionych do głosowania. Na kandydata Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Dudę zagłosowało 2661 mieszkańców naszej gminy (74,25%), na ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego głos oddało 923 wyborców (25,75%). 

W powiecie wysokomazowieckim w wyborach wzięło udział 56,65% upoważnionych do głosowania. Na tym terenie Andrzej Duda zdobył 21247 głosów mieszkańców powiatu co stanowi 80,43%, natomiast Bronisław Komorowski uzyskał 5169 głosów (19,57%).

W całym województwie podlaskim do urn wyborczych poszło 497316 uprawnionych mieszkańców regionu, co stanowi 52,49%. Na Andrzeja Dudę głosowało 290681 wyborców (59,31%), a na prezydenta Bronisława Komorowskiego głos oddało 199412 osób (40,69%).

Obecnie prezydent elekt czeka na decyzję Sądu Najwyższego, który na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW oraz po rozpoznaniu protestów rozstrzyga o ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej w formie uchwały. Zaprzysiężenie prezydenta planowane jest na 6 sierpnia, czyli na dzień, w którym upływa obecna pięcioletnia kadencja. Ceremonia zaprzysiężenia prezydenta odbywa się przed Zgromadzeniem Narodowym. Dopiero po złożeniu przysięgi oficjalnie obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do momentu złożenia przysięgi prezydent elekt nie ma żadnych uprawnień. 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl