XV Podlaskie Święto Chleba Drukuj
26.08.2015.


Organizowane przez Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu XV Podlaskie Święto Chleba przeniosło zwiedzających w zapomniany świat tradycyjnych obrzędów żniwnych i ginących umiejętności, takich jak żęcie sierpem, koszenie kosą, wiązanie snopków, młócenie zboża. I oczarowało... tańcami i muzyką ludową w wykonaniu zespołów i kapel z Podlasia, Mazowsza i Kaszub.

XV Podlaskie Święto Chleba

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu


Główny bohater imprezy - chleb - oferowany był przez 25 firm piekarniczych, więc niezależnie od tego, jaki lubimy, każdy można było kupić - pszenny, żytni, biały lub ciemny, z kminkiem lub na liściach chrzanu, z makiem, dynią, słonecznikiem, żurawiną, rodzynkami lub śliwkami. Można było także obserwować pokaz wypieku chleba: od przygotowania produktów, po wyciągnięcie z polowego pieca chlebowego świeżych pachnących bochenków.

W konkursie na wykonanie równianki udział wzięło 236 osób, które stworzyły własny bukiet z ziół, kwiatów, kłosów zbóż, lnu, konopi oraz różnych warzyw i owoców. Ponad 200 twórców ludowych: wikliniarzy, kowali, garncarzy, koronczarek oferowało swoje wyroby, a kilkadziesiąt stoisk z jadłem regionalnym kusiło smakiem podlaskich przysmaków - jałowcowego piwa, syconych miodów, sera korycińskiego i tatarskich pierekaczewników.

Jak zawsze w trakcie imprezy odbyła się parada zabytkowych ciągników i lokomobil z największej w Polsce kolekcji, obrzęd święcenia zwierząt gospodarskich i pokaz żniwny zakończony orszakiem żniwnym z wieńcem i chlebem dożynkowym. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyły tańce i muzyka ludowa, a wieczorem na scenie amfiteatru koncert gwiazdy wieczoru zespołu "Enej".


          Więcej zdjęć...
 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl