XV Podlaskie Święto Chleba Drukuj
26.08.2015.


Organizowane przez Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu XV Podlaskie Święto Chleba przeniosło zwiedzających w zapomniany świat tradycyjnych obrzędów żniwnych i ginących umiejętności, takich jak żęcie sierpem, koszenie kosą, wiązanie snopków, młócenie zboża. I oczarowało... tańcami i muzyką ludową w wykonaniu zespołów i kapel z Podlasia, Mazowsza i Kaszub.

XV Podlaskie Święto Chleba

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu


Główny bohater imprezy - chleb - oferowany był przez 25 firm piekarniczych, więc niezależnie od tego, jaki lubimy, każdy można było kupić - pszenny, żytni, biały lub ciemny, z kminkiem lub na liściach chrzanu, z makiem, dynią, słonecznikiem, żurawiną, rodzynkami lub śliwkami. Można było także obserwować pokaz wypieku chleba: od przygotowania produktów, po wyciągnięcie z polowego pieca chlebowego świeżych pachnących bochenków.

W konkursie na wykonanie równianki udział wzięło 236 osób, które stworzyły własny bukiet z ziół, kwiatów, kłosów zbóż, lnu, konopi oraz różnych warzyw i owoców. Ponad 200 twórców ludowych: wikliniarzy, kowali, garncarzy, koronczarek oferowało swoje wyroby, a kilkadziesiąt stoisk z jadłem regionalnym kusiło smakiem podlaskich przysmaków - jałowcowego piwa, syconych miodów, sera korycińskiego i tatarskich pierekaczewników.

Jak zawsze w trakcie imprezy odbyła się parada zabytkowych ciągników i lokomobil z największej w Polsce kolekcji, obrzęd święcenia zwierząt gospodarskich i pokaz żniwny zakończony orszakiem żniwnym z wieńcem i chlebem dożynkowym. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyły tańce i muzyka ludowa, a wieczorem na scenie amfiteatru koncert gwiazdy wieczoru zespołu "Enej".


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl