Kolejne prelekcje w ramach projektu "Aktywni seniorzy są wśród nas" Drukuj
04.09.2015.

 

Logo ASOS

Słuchacze „Uniwersytetu Trzeciego Wieku” w Ciechanowcu w ramach projektu „Aktywni seniorzy są wśród nas” byli uczestnikami dwóch prelekcji: udzielania pierwszej pomocy medycznej i fitoterapii.

Jedna została przeprowadzona przez ratownika medycznego Marka Adamczyka i obejmowała tematykę udzielania pierwszej pomocy medycznej zarówno w teorii, jak i praktyce. Czternastoosobowa grupa seniorów zapoznała się z tokiem postępowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu człowieka, a więc w sposobie udrażniania dróg oddechowych, masażu serca i powiadomieniu odpowiednich służb. Poznano zasady pomocy w trakcie nagłych omdleń, bólach w klatce piersiowej, krwawieniach i krwotokach, udarze mózgu oraz resuscytacji dzieci.

Na zakończenie prelekcji słuchacze mieli możliwość praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy i wykonanie masażu serca na fantomie.

Uczestnikami drugiej prelekcji przeprowadzonej przez Piotra Kiersnowskiego było 15 osób. Dotyczyła fitoterapii i dostarczyła uczestnikom szerokiej wiedzy na temat ziół, sposobu suszenia i sporządzania naparów, nalewek, syropów, olejków i maści, zawartości cennych składników i wpływu na organizm człowieka oraz przykładów zastosowania w ziołolecznictwie i kosmetyce.

Poznano zioła występujące w siedlisku naturalnym i na polach uprawnych, terminie ich zbiorów, przydatności poszczególnych części roślin, wpływu czynników środowiska na zawartość szkodliwych pierwiastków i metali ciężkich oraz substancji chemicznych stosowanych w rolnictwie, a kumulujących się w roślinach.

Projekt realizowany jest jako zadanie publiczne pn. „Aktywni seniorzy są wśród nas” Priorytet I. Edukacja osób starszych, dofinansowany został w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

                                                  
Zofia Januszkiewicz-Diakowska
Prezes Stowarzyszenia"UTW"
          

Aktywni seniorzy są wśród nas

Aktywni seniorzy są wśród nas

Aktywni seniorzy są wśród nas

fot. Stowarzyszenie UTW

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl