Program
Narodowe Czytanie w Ciechanowcu Drukuj
08.09.2015.

Już po raz czwarty została zorganizowana akcja Narodowe Czytanie. Zainicjował ją w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski w celu popularyzacji czytelnictwa, zwrócenia uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Narodowe Czytanie w Ciechanowcu

fot. A. Kieliszek MPI


Narodowe Czytanie zorganizowane zostało w tysiącach miejsc na terenie całej Polski, a także poza granicami kraju, w tym w: Pretorii (RPA), Rzymie (Włochy), Londynie (Anglia), Carlow (Irlandia), Rydze i Daugavpils (Łotwa), Wilnie (Litwa) oraz ukraińskich miejscowościach Kowel i Sambor.

Ciechanowiec od początku czynnie uczestniczy w czytaniu arcydzieł polskiej literatury. Urząd Miejski w Ciechanowcu, Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu oraz Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowały tegoroczne czytanie "Lalki" Bolesława Prusa przed budynkiem Urzędu Miejskiego. Największą grupę uczestników stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Ciechanowcu wraz z nauczycielami, ale nie brakowało też przypadkowych przechodniów.

Każde działanie promujące czytelnictwo i sprzyjające jego rozwojowi jest bardzo istotne gdyż poziom czytelnictwa w Polsce spada. Według sondażu czytelnictwa przeprowadzonego przez TNS Polska dla Biblioteki Narodowej w 2014 roku, przeczytanie co najmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 41,7% respondentów, przez co oddalamy się od krajów, w których korzystanie z bibliotek publicznych i czytanie książek oraz prasy deklaruje prawie 70% respondentów. Najwięcej czytają osoby młode między 15 a 19 rokiem życia (71%), uczniowie i studenci (73%) oraz mieszkańcy miast powyżej 100 tys. mieszkańców (ponad 50%). Rzadkością są czytelnicy książek wśród osób  starszych, powyżej 60 roku życia (34%), mieszkańców wsi (34%), robotników niewykwalifikowanych (16%) oraz osób, które zakończyły edukację na poziomie szkoły podstawowej lub w ogóle jej nie ukończyły (14%)

Według danych z 2014 roku w ciechanowieckiej Bibliotece czytelników jest mniej niż w ubiegłym roku (931 zarejestrowanych), ale po ilości wypożyczeń można zaobserwować, że czytają więcej książek (11071 wypożyczeń).


          Więcej zdjęć...
 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl