Narodowe Czytanie w Ciechanowcu Drukuj
08.09.2015.

Już po raz czwarty została zorganizowana akcja Narodowe Czytanie. Zainicjował ją w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski w celu popularyzacji czytelnictwa, zwrócenia uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Narodowe Czytanie w Ciechanowcu

fot. A. Kieliszek MPI


Narodowe Czytanie zorganizowane zostało w tysiącach miejsc na terenie całej Polski, a także poza granicami kraju, w tym w: Pretorii (RPA), Rzymie (Włochy), Londynie (Anglia), Carlow (Irlandia), Rydze i Daugavpils (Łotwa), Wilnie (Litwa) oraz ukraińskich miejscowościach Kowel i Sambor.

Ciechanowiec od początku czynnie uczestniczy w czytaniu arcydzieł polskiej literatury. Urząd Miejski w Ciechanowcu, Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu oraz Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowały tegoroczne czytanie "Lalki" Bolesława Prusa przed budynkiem Urzędu Miejskiego. Największą grupę uczestników stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Ciechanowcu wraz z nauczycielami, ale nie brakowało też przypadkowych przechodniów.

Każde działanie promujące czytelnictwo i sprzyjające jego rozwojowi jest bardzo istotne gdyż poziom czytelnictwa w Polsce spada. Według sondażu czytelnictwa przeprowadzonego przez TNS Polska dla Biblioteki Narodowej w 2014 roku, przeczytanie co najmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 41,7% respondentów, przez co oddalamy się od krajów, w których korzystanie z bibliotek publicznych i czytanie książek oraz prasy deklaruje prawie 70% respondentów. Najwięcej czytają osoby młode między 15 a 19 rokiem życia (71%), uczniowie i studenci (73%) oraz mieszkańcy miast powyżej 100 tys. mieszkańców (ponad 50%). Rzadkością są czytelnicy książek wśród osób  starszych, powyżej 60 roku życia (34%), mieszkańców wsi (34%), robotników niewykwalifikowanych (16%) oraz osób, które zakończyły edukację na poziomie szkoły podstawowej lub w ogóle jej nie ukończyły (14%)

Według danych z 2014 roku w ciechanowieckiej Bibliotece czytelników jest mniej niż w ubiegłym roku (931 zarejestrowanych), ale po ilości wypożyczeń można zaobserwować, że czytają więcej książek (11071 wypożyczeń).


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl