XV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru Drukuj
21.09.2015.

Uczniowie Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu wzięli udział w XV Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który odbył się w Białymstoku pod hasłem "Koniec wojny, 1945-1989 nowe zniewolenie". 
 
XV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

fot. Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu


Kilka tysięcy osób przemaszerowało ulicami Białegostoku spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego, obok którego znajduje się Grób Nieznanego Sybiraka, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

Za swój najważniejszy obowiązek Sybiracy uważają przekazywanie prawdy historycznej młodym - podkreślił w swoim wystąpieniu prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź zwracając się do młodzieży będącej najliczniejszą grupą wśród maszerujących. W marszu upamiętniającym historię wywózek na Wschód wzięli również udział działacze Związku Sybiraków, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych  oraz “Wspólnoty Wnuków Sybiraków”, a także działacze Polonii m.in. z Litwy, Łotwy, Białorusi, Estonii i Ukrainy.

W ramach obchodów, w dolnej części kościoła pw. Ducha Św. w Białymstoku, otwarte zostały dwie wystawy: „Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru - To już 15 lat” przygotowana przez Muzeum Wojska w Białymstoku oraz „Nowe zniewolenie” przygotowana przez Białostocki Oddział IPN.

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl