Program
Z Ciechanowca w świat - kolejne wspomnienia Adama Anastaziuka Drukuj
16.10.2015.

Ukazał się kolejny tom wspomnień Adama Anastaziuka, tym razem poświęcony wydarzeniom, które wpłynęły na jego wyjazd z rodzinnego miasta, zatytułowany "Z Ciechanowca w świat".

 
Adam Anastaziuk wyjaśniając w pierwszym rozdziale powody napisania wspomnień i sposób ujęcia tematu mówi: Podzielam myśl Laurence'a Sterna, że jeśli istnieje jakaś prosta linia pomiędzy narodzinami i śmiercią, to trzeba uciekać w dygresje, wtedy meandrując, przedłużamy sobie życie - przynajmniej tak nam się wydaje. Taką metodę właśnie wybrałem. Uciekałem w dygresje, wybierałem splątane, pogmatwane i co ciekawsze epizody, wpisując je w kontekst szerszy, społeczny, w tło wydarzeń, które były udziałem jeśli nie całego, to z pewnością znacznej części mego pokolenia. Gdzieś w tle jest mój rodzinny Ciechanowiec, który mnie ukształtował, który dał mi siłę wyjścia w szeroki świat i który jak magnes przyciąga kolejnymi powrotami.

Książka podzielona na 20 rozdziałów m.in. Wesela i odpusty, Nauka to potęgi klucz, Moi koledzy, Ciechanowieckie klimaty, Polityka puka do drzwi, Biorę kurs na Białystok jest bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami ze zbiorów autora, Jerzego i Wandy Dowlaszewiczów, Teresy Dunaj-Kozak, Wiery i Romana Godlewskich, Leszka Koleśnika, Romualda Krasowskiego, Mirosława Kuleszy, Stanisława Mieńkowskiego, Waldemara Popławskiego, Stanisława Rutkowskiego i Ryszarda Sienkiewicza oraz rysunkami Wojciecha Boguckiego.

Wydanie dofinansowane zostało przez Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu i Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu. Wydawcą jest „Libra s.c.” Wydawnictwo i Drukarnia PPHU Białystok.

Książka dostępna jest w Punkcie Informacji Turystycznej przy pl. 3 Maja 31 w Ciechanowcu w cenie 19 zł. Możliwość zamówienia drogą pocztową tel. 507 793 404.


Adam Anastaziuk - rocznik 1949, urodzony w Ciechanowcu. Tu uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego. Studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w Szkole Głównej Handlowej i na Uniwersytecie w Białymstoku. Długoletni dyrektor Zespołu Szkół Handlowo Ekonomicznych w Białymstoku. Humanista, działacz społeczny i publicysta. Publikował na łamach „Zielonego Sztandaru”, „Gazety Współczesnej”, „Odrodzenia”, „Segmentu” „Nowej Wsi”, „Podlaskiego Obserwatora Ludowego”. Mieszka w Białymstoku, ale serce zostawił w Ciechanowcu.
 

 
Z Ciechanowca w świat - kolejne wspomnienia Adama Anastaziuka 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl