Z Ciechanowca w świat - kolejne wspomnienia Adama Anastaziuka Drukuj
16.10.2015.

Ukazał się kolejny tom wspomnień Adama Anastaziuka, tym razem poświęcony wydarzeniom, które wpłynęły na jego wyjazd z rodzinnego miasta, zatytułowany "Z Ciechanowca w świat".

 
Adam Anastaziuk wyjaśniając w pierwszym rozdziale powody napisania wspomnień i sposób ujęcia tematu mówi: Podzielam myśl Laurence'a Sterna, że jeśli istnieje jakaś prosta linia pomiędzy narodzinami i śmiercią, to trzeba uciekać w dygresje, wtedy meandrując, przedłużamy sobie życie - przynajmniej tak nam się wydaje. Taką metodę właśnie wybrałem. Uciekałem w dygresje, wybierałem splątane, pogmatwane i co ciekawsze epizody, wpisując je w kontekst szerszy, społeczny, w tło wydarzeń, które były udziałem jeśli nie całego, to z pewnością znacznej części mego pokolenia. Gdzieś w tle jest mój rodzinny Ciechanowiec, który mnie ukształtował, który dał mi siłę wyjścia w szeroki świat i który jak magnes przyciąga kolejnymi powrotami.

Książka podzielona na 20 rozdziałów m.in. Wesela i odpusty, Nauka to potęgi klucz, Moi koledzy, Ciechanowieckie klimaty, Polityka puka do drzwi, Biorę kurs na Białystok jest bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami ze zbiorów autora, Jerzego i Wandy Dowlaszewiczów, Teresy Dunaj-Kozak, Wiery i Romana Godlewskich, Leszka Koleśnika, Romualda Krasowskiego, Mirosława Kuleszy, Stanisława Mieńkowskiego, Waldemara Popławskiego, Stanisława Rutkowskiego i Ryszarda Sienkiewicza oraz rysunkami Wojciecha Boguckiego.

Wydanie dofinansowane zostało przez Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu i Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu. Wydawcą jest „Libra s.c.” Wydawnictwo i Drukarnia PPHU Białystok.

Książka dostępna jest w Punkcie Informacji Turystycznej przy pl. 3 Maja 31 w Ciechanowcu w cenie 19 zł. Możliwość zamówienia drogą pocztową tel. 507 793 404.


Adam Anastaziuk - rocznik 1949, urodzony w Ciechanowcu. Tu uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego. Studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w Szkole Głównej Handlowej i na Uniwersytecie w Białymstoku. Długoletni dyrektor Zespołu Szkół Handlowo Ekonomicznych w Białymstoku. Humanista, działacz społeczny i publicysta. Publikował na łamach „Zielonego Sztandaru”, „Gazety Współczesnej”, „Odrodzenia”, „Segmentu” „Nowej Wsi”, „Podlaskiego Obserwatora Ludowego”. Mieszka w Białymstoku, ale serce zostawił w Ciechanowcu.
 

 
Z Ciechanowca w świat - kolejne wspomnienia Adama Anastaziuka 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl