Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Ciechanowiec Drukuj
05.12.2015.


W związku z dużym zainteresowaniem Urząd Miejski w Ciechanowcu przedłuża do 15 grudnia 2015 r. przyjmowanie zgłoszeń gotowości usunięcia w latach 2016-2017 odpadów niebezpiecznych zawierających azbest (pokrycia dachowe). Uzyskane informacje będą stanowić podstawę do sporządzenia wniosku o dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Zgłoszenia przyjmowane są w pokoju nr 13 Urzędu Miejskiego.

Zgodnie z polskim prawodawstwem do końca 2032 r. wszystkie wyroby zawierające azbest mają zostać usunięte, gdyż azbest uznany został za jeden z najbardziej rozpowszechnionych w środowisku czynników rakotwórczych. Włókna azbestu zawarte w eternicie, który spotykamy na dachach domów i innych budynków, jeśli obchodzimy się z nim niewłaściwie, mogą dostać się do płuc i powodować groźne choroby (pylicę azbestową, raka płuc i międzybłonniaka opłucnej). Od 2002 r. realizowany jest Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest, stosowanych na terytorium Polski, który stanowi element Krajowego Planu Gospodarki odpadami. Ze względu na obowiązek wynikający z tych dokumentów, jak również rosnącą świadomość o zagrożeniu dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego, jakie niosą za sobą wyroby azbestowe, sporządzono "Plan ochrony przed szkodliwością azbestu" i "Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta i gminy Ciechanowiec na lata 2007-2032".

Gmina Ciechanowiec sukcesywnie pozyskuje środki na dofinansowanie usuwania azbestu na swoim terenie - w 2015 roku Gmina Ciechanowiec zrealizowała dwa związane z tym zadania. Zadanie pod nazwą „Aktualizacja inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest znajdujących się na terenie Gminy Ciechanowiec”, w wyniku którego zidentyfikowano  4857,655 Mg (czyli 441 605 m2) wyrobów zawierających azbest zlokalizowanych na 4457 obiektach budowlanych, wykonane zostało przez Zakład Analiz Środowiskowych „EKO-PRECYZJA”. Wyroby zawierające azbest na terenie gminy to głównie faliste i płaskie płyty azbestowo-cementowe, służące jako pokrycie dachowe w budynkach mieszkalnych oraz budynkach zabudowy gospodarczej. Wyniki inwentaryzacji pozwoliły na zaktualizowanie Bazy Azbestowej i będą podstawą do uaktualnienia zapisów "Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta i gminy Ciechanowiec". Koszt zadania wyniósł 14000 zł, w tym: kwota dofinansowania z Ministerstwa Gospodarki – 11200 zł, wkład własny Gminy – 2800 zł.

Zadanie pod nazwą „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Ciechanowiec” było dofinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Zambrowie, które odebrało, przetransportowało i zutylizowało 68,56 t wyrobów zawierających azbest z 30 nieruchomości należących do osób fizycznych i 1 nieruchomości należącej do Gminy Ciechanowiec. Koszt realizacji zadania wyniósł 20 584,45 zł, z czego 19 827,84 zł to dofinansowanie, a 756,61 zł to wkład własny gminy.

Wniosek
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl