Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ciechanowcu Drukuj
16.11.2015.

11 listopada Ciechanowiec uroczyście świętował 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. W obchodach wzięli udział  przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji, szkół oraz mieszkańcy.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ciechanowcu

fot. Z. Poniatowski MPI


Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła akademia, którą przygotowali nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu. W akademii wziął udział nowo wybrany Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, który zwrócił się do mieszkańców Ciechanowca z najlepszymi życzeniami i zapewnieniem, że sprawy miasta i gminy będą mu nadal drogie.

Następnie w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem księdza prałata Tadeusza Kryńskiego w asyście sześciu księży dekanatu ciechanowieckiego. Liturgię uświetnił chór „Kantata” wykonując części stałe mszy świętej w języku łacińskim.

Dalsze uroczystości odbyły się pod ciechanowieckim Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, gdzie wieńce i wiązanki złożyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej, jednostek organizacyjnych i pomocniczych Gminy Ciechanowiec, szkół, instytucji i organizacji pozarządowych, Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego, Ochotniczych Straży Pożarnych, klubów parlamentarnych oraz duchowieństwa.

W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko powiedział: Zbieramy się wspólnie w całkowicie wolnej Polsce aby uczcić kolejną rocznicę odzyskania niepodległości po zaborach wieku XIX, tym razem już 97. Jest to rocznica szczególna, zbliżająca nas w sposób nieuchronny do świętowania stulecia tych wielkich wydarzeń. Oznacza to też, że nie ma już wśród nas żywych świadków tamtych dni. Wszystko to stało się już tylko historią o której nie wolno nam zapomnieć.

Apel Poległych odczytał uczeń klasy sportowo-wojskowej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. J. Iwaszkiewicza w Ciechanowcu w asyście oddziału uczniów klas mundurowych. Wiązankę utworów patriotycznych zagrała Orkiestra Dęta Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu.

W obchodach Narodowego Święta Niepodległości udział wzięły poczty sztandarowe: Gminy Ciechanowiec, Związku Sybiraków, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jarosława Iwaszkiewicza, Banku Spółdzielczego, Koła Łowieckiego „Rogacz”, Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców, Szpitala w Ciechanowcu, Spółdzielni Rolniczo-Spożywczej „Jedność”, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowcu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozarzach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Tworkowicach  i Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojtkowicach Starych.

Z roku na rok coraz więcej osób uczestniczy w ostatnim punkcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Ciechanowcu, którym jest wieczorne „Ognisko Patriotyzmu” organizowane w Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu. W tym roku wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich zostało poprzedzone występem Ciechanowieckiej Młodzieżowej Orkiestry Rozrywkowej pod batutą Sławomira Leszczyńskiego.

Tekst wystąpienia Burmistrza Ciechanowca Mirosława Reczko
Tekst homilii ks. prałata Tadeusza Kryńskiego

          Więcej zdjęć...

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl