Kultura nam nieobca Drukuj
23.11.2015.
 
W okresie od kwietnia do października 2015 r. Stowarzyszenie „Uniwersytet Trzeciego Wieku” w Ciechanowcu zrealizowało projekt „Kultura nam nieobca” dofinansowany przez Burmistrza Ciechanowca w ramach zadań publicznych gminy z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2015 r.

"Kultura nam nieobca"

fot. Stowarzyszenie UTW

Najważniejszym rezultatem projektu było zaoferowanie grupie osób dorosłych atrakcyjnych propozycji zagospodarowania czasu, wielu doznań artystycznych i intelektualnych, które pozwalają na zabezpieczenie przed wykluczeniem społecznym.

Pierwszy wyjazd miał na celu odwiedzenie instytucji muzealnych w Warszawie. Zwiedzono Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Historii Żydów Polskich. Pierwszy obiekt to typowe centrum nauki, którego celem jest promowanie i popularyzacja nauki. Uczestnicy wyjazdu (30 osób) mieli możliwość uczestniczenia w różnorodnych pokazach i prowadzili doświadczenia na interaktywnych urządzeniach. Obejrzano również film „Spacerem po niebie” wyświetlany na ekranie otaczającym widownię ze wszystkich stron. Widzowie mieli wrażenie, że znajdują się wewnątrz wszechświata, a całość wzmacniał system nagłaśniający wokół kopuły. Były to niezapomniane wrażenia.

Muzeum Historii Żydów Polskich, jest miejscem dokumentującym wielowiekową historię Żydów Polskich. W podziemnej części budynku są wystawy zarówno stałe jak i czasowe poświęcone historii tej społeczności od średniowiecza do współczesności, a także centrum edukacyjne, informacyjne, sklep muzealny, a także restauracja serwująca dania kuchni żydowskiej. Wyjazd zakończono spacerem po Starym Mieście.

Drugi wyjazd miał charakter typowo kulturalny. 38-osobowa grupa obejrzała spektakl „Ożenek” wg sztuki Mikołaja Gogola będący satyrą na obyczaje XIX wiecznej Rosji.

We wrześniu uczestnicy projektu spotkali się z członkami Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Pobikry na ognisku integracyjnym śpiewając piosenki biesiadne i spożywając pieczone kiełbaski. Było wiele dobrego humoru, opowieści i niezapomnianych wrażeń.

Końcowym elementem było spotkanie podsumowujące zrealizowany projekt „Kultura nam nieobca”, który został bardzo pozytywnie oceniony przez uczestników.
 
                                                  
Zofia Januszkiewicz-Diakowska
Prezes Stowarzyszenia UTW
          

Kultura nam nieobca

"Kultura nam nieobca"

"Kultura nam nieobca"

"Kultura nam nieobca"

"Kultura nam nieobca"

"Kultura nam nieobca"
 
"Kultura nam nieobca"


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl