Mieszkańcy Ciechanowca oddali ponad 17 litrów krwi Drukuj
19.02.2016.
 
Podczas ostatniej wizyty Mobilnego Punktu Poboru Krwi w Ciechanowcu, pomimo niesprzyjającej pogody 43 osoby przyszły do ambulansu oddać cenny dar - krew.

Mieszkańcy Ciechanowca oddali ponad 17 litrów krwi

fot. A. Kieliszek


Do oddania krwi zakwalifikowano 38 osób, które oddały ponad 17 litrów krwi. Niektórzy oddali krew po raz pierwszy, inni po raz kolejny. Jednak bez względu na częstotliwość wszystkim należą się podziękowania - pamiętajmy, że dziennie potrzeba krwi od prawie 10 tysięcy dawców, czyli tylu ilu jest mieszkańców naszej gminy.

Trzy osoby zostały zakwalifikowane do wpisania do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Wcześniej myślałam o tym, aby się zarejestrować, ale po prostu bałam się. Jednak gdy ktoś mi bliski zachorował i okazało się, że czeka na przeszczep szpiku zrozumiałam, że mój strach jest nieuzasadniany. Uprzytomniłam sobie, że gdzieś jest rodzina, której bliski czeka na dawcę szpiku. I oni odczuwają gorszy rodzaj strachu - strachu o utratę najbliższej osoby. Czekają nie tylko na szpik, ale na dar życia. – powiedziała mieszkanka Ciechanowca, która przyszła do ambulansu, aby zarejestrować się w Centralnym Rejestrze.

Obecnie w świecie chęć bycia dawcą szpiku zadeklarowało ponad 10 milionów osób. Z inicjatywy osób, które utraciły bliskich z powodu białaczki, powstał w Stanach Zjednoczonych pierwszy rejestr (Bank) ochotników - niespokrewnionych dawców szpiku, gromadzący obecnie prawie 4,5 miliona dawców. Powstały nowe banki w Niemczech liczący 2,5 miliona dawców, we Włoszech ponad 300 tys., w Czechach prawie 50 tys., w Polsce (5 rejestrów) ponad 31 tys.

Szpik jest głównym narzędziem krwiotwórczym, zawierającym komórki odpowiedzialne za wytwarzanie krwi. Przeszczepienie szpiku jest dla wielu chorych jedynym zabiegiem ratującym życie. Często poszukuje się potencjalnych dawców wśród rodziny chorego, ale szansa znalezienia zgodnego z chorym dawcy rodzinnego jest dość mała, więc tworzy się rejestry dawców niespokrewnionych. Jeżeli rejestr takich dawców jest odpowiednio duży, istnieje duża szansa znalezienia dawcy zgodnego.

Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 50 rokiem życia, która wcześniej wypełniła deklarację oraz kwestionariusz, i oddała próbkę krwi na wstępne badanie, którego wyniki pozwalają na wpisanie kandydata do Centralnego Rejestru. Wypełnienie deklaracji  i pobranie próbki krwi nie oznacza, że wkrótce nastąpi pobranie szpiku, gdyż prawdopodobieństwo pobrania szpiku od osoby deklarującej chęć oddania szpiku do przeszczepienia wynosi 1:25000.

Wszyscy, którzy nie mogli oddać krwi w czasie pobytu ambulansu w Ciechanowcu lub chcą zostać dawcą szpiku mogą to zrobić w:

Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 23
tel. 85 744 70 02; 85 745 63 01
w godzinach 7.00-14.30,
a środy 7.00-17.30
lub w Oddziałach RCKiK w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Łomży i Suwałkach.

 
 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Majowy Konkurs Jednego Wiersza
Majowy Konkurs Jednego Wiersza
Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu zaprasza do uczestnictwa w drugiej edycji Majowego Konkursu Jednego Wiersza. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych i ma charakter otwarty... »»
 
KRUS przypomina o kwocie granicznej
Logo KRUSKRUS przypomina, iż do dnia 31 maja rolnik lub domownik prowadzący też pozarolniczą działalność gospodarczą zobowiązany jest złożyć zaświadczenie, że nie została przekroczona kwota graniczna... »
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl