Niedziela Palmowa w barwnej oprawie Drukuj
23.03.2016.

Niedziela Palmowa, ostatnia niedziela przed Wielkanocą i pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, okresu upamiętniającego w Kościele ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu.

Niedziela Palmowa w barwnej oprawie

fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu


Jej głównymi elementami są procesja oraz wprowadzone do liturgii w XI wieku święcenie palm, które wierni przynoszą w tym dniu do kościoła. W Polsce liście palm słanych pod nogi Chrystusa zastąpiły wiązanki z gałązek wierzby, forsycji, barwinka czy bukszpanu lub okazałe "palmy" uformowane z bibułkowych kwiatów.

W Ciechanowcu od lat Niedziela Palmowa ma wyjątkowo barwną oprawę. Na uroczystość przybywają, oprócz mieszkańców, twórcy biorący udział w Regionalnym Konkursie na Wykonanie Palmy Wielkanocnej organizowanym przez Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Opiekę duchową nad konkursem sprawuje Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej ks. biskup Tadeusz Pikus, który przewodniczył procesji i mszy świętej.

W tegorocznym XIX Konkursie wzięło udział 522 palm wykonanych przez uczniów szkół i przedszkoli z Białych Szczepanowic, Bogut-Pianek, Ciechanowca, Chojewa, Czyżewa, Dąbrówki Kościelnej, Klukowa, Koców-Schabów, Kuczyna, Kutyłowa-Perysiów, Łempic, Łuniewa Małego, Nura, Perlejewa, Radziszewa Starego, Rudki, Sokołów, Szepietowa, Święcka Wielkiego, Tymianek-Buci, Wysokiego Mazowieckiego, Wyszonek Kościelnych i Zuzeli,  a także podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Ciechanowcu, Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kozarzach, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wysokiem Mazowieckiem, Klubu Seniora w Klukowie, Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz 10 osób indywidualnych z Białegostoku, Ciechanowca, Czyżewa-Rusi i Kobusów.

Po raz pierwszy na konkurs została zgłoszona palma z zagranicy wykonana przez osobę indywidualną ze wsi Ciechanowiszki w Rejonie Wileńskim. Litewska palma została oceniona i nagrodzona poza konkursem.

Komisja konkursowa, która oceniając brała pod uwagę pomysły artystyczne, własną inwencję twórczą, zgodność wykonania z lokalną tradycją, ogólny wygląd i efektywność kompozycji, przyznała 12 nagród specjalnych, 30 pierwszych nagród, 38 drugich, 114 trzecich, 138 czwartych, 94 wyróżnienia i 92 nagrody pocieszenia.

Palmy startujące w Konkursie pozostały w Muzeum Rolnictwa i będą prezentowane na wystawie czasowej we wnętrzach zabytkowego kościoła z Bogut, znajdującego się na terenie skansenu.


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl