Niedziela Palmowa w barwnej oprawie Drukuj
23.03.2016.

Niedziela Palmowa, ostatnia niedziela przed Wielkanocą i pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, okresu upamiętniającego w Kościele ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu.

Niedziela Palmowa w barwnej oprawie

fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu


Jej głównymi elementami są procesja oraz wprowadzone do liturgii w XI wieku święcenie palm, które wierni przynoszą w tym dniu do kościoła. W Polsce liście palm słanych pod nogi Chrystusa zastąpiły wiązanki z gałązek wierzby, forsycji, barwinka czy bukszpanu lub okazałe "palmy" uformowane z bibułkowych kwiatów.

W Ciechanowcu od lat Niedziela Palmowa ma wyjątkowo barwną oprawę. Na uroczystość przybywają, oprócz mieszkańców, twórcy biorący udział w Regionalnym Konkursie na Wykonanie Palmy Wielkanocnej organizowanym przez Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Opiekę duchową nad konkursem sprawuje Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej ks. biskup Tadeusz Pikus, który przewodniczył procesji i mszy świętej.

W tegorocznym XIX Konkursie wzięło udział 522 palm wykonanych przez uczniów szkół i przedszkoli z Białych Szczepanowic, Bogut-Pianek, Ciechanowca, Chojewa, Czyżewa, Dąbrówki Kościelnej, Klukowa, Koców-Schabów, Kuczyna, Kutyłowa-Perysiów, Łempic, Łuniewa Małego, Nura, Perlejewa, Radziszewa Starego, Rudki, Sokołów, Szepietowa, Święcka Wielkiego, Tymianek-Buci, Wysokiego Mazowieckiego, Wyszonek Kościelnych i Zuzeli,  a także podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Ciechanowcu, Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kozarzach, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wysokiem Mazowieckiem, Klubu Seniora w Klukowie, Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz 10 osób indywidualnych z Białegostoku, Ciechanowca, Czyżewa-Rusi i Kobusów.

Po raz pierwszy na konkurs została zgłoszona palma z zagranicy wykonana przez osobę indywidualną ze wsi Ciechanowiszki w Rejonie Wileńskim. Litewska palma została oceniona i nagrodzona poza konkursem.

Komisja konkursowa, która oceniając brała pod uwagę pomysły artystyczne, własną inwencję twórczą, zgodność wykonania z lokalną tradycją, ogólny wygląd i efektywność kompozycji, przyznała 12 nagród specjalnych, 30 pierwszych nagród, 38 drugich, 114 trzecich, 138 czwartych, 94 wyróżnienia i 92 nagrody pocieszenia.

Palmy startujące w Konkursie pozostały w Muzeum Rolnictwa i będą prezentowane na wystawie czasowej we wnętrzach zabytkowego kościoła z Bogut, znajdującego się na terenie skansenu.


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl