Pomoc jak krew - płynie z serca Drukuj
15.04.2016.

Krew i jej składniki ratują życie osobom po wypadkach, zabiegach operacyjnych czy też chorym na nowotwory, w trakcie i po chemioterapii oraz pacjentom wymagającym transplantacji.  

Pomoc jak krew - płynie z serca

fot. Oddział RCKiK w Łomży


Krwi nie można wyprodukować w warunkach laboratoryjnych, więc jedynym sposobem na pozyskanie tej żywej tkanki jest jej oddanie. Podczas ostatniej wizyty Mobilnego Punktu Poboru Krwi w Ciechanowcu 28 osób oddało ponad 12 litrów krwi. Jedna osoba zarejestrowała się w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.

Wizyta ambulansu w Ciechanowcu to temat do dyskusji wśród mieszkańców o mitach dotyczących krwiodawstwa. Najczęściej pada stwierdzenie, że jeżeli raz odda się krew trzeba będzie to robić stale. Nie jest to prawdą, ponieważ oddawanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania. Można to porównać do krwawienia z nosa lub skaleczenia co również nie wpływa na wzmożoną produkcję krwi.

Kolejne nurtujące potencjalnych dawców pytanie, to czy oddanie krwi osłabi organizm. Odpowiedź brzmi nie, ponieważ donacja nie osłabi zdrowego dawcy. Przeciętny człowiek ma około 5 litrów krwi. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi - jest to niewielki procent krwi krążącej w organizmie. Ważne, żeby po oddaniu krwi unikać prac fizycznych, zbyt gorących i dusznych pomieszczeń, pić dużo soków lub wody i często odpoczywać. a także zjeść regenerujący posiłek. Pamiętajmy, że uczucie słabości może być związane z emocjami, co zdarza się przy pierwszej donacji.

Pytań oraz obaw bywa więcej. Można znaleźć na nie odpowiedzi na stronach poświęconych krwiodawstwu: www.rckik-warszawa.com.pl, www.oddajkrew.pl, www.rckik.poznan.pl, www.wckik.pl, www.krwiodawcy.org.

Zachęcamy także do zobaczenia filmów pokazujących drogę dawcy i jego krwi, krok po kroku. Materiały dostępne są na stronach krwiodawcy.org oraz www.rckik-warszawa.com.pl.

Kolejny ambulans przyjedzie do Ciechanowca w wakacje. To okres kiedy występują duże braki w bankach krwi. Jeżeli zastanawiasz się czy zostać dawcą zapoznaj się z przeciwwskazaniami do oddawania oraz przeczytaj przykładowe ankiety dla kandydatów na dawców.

Wszyscy, którzy nie mogli oddać krwi w czasie pobytu ambulansu w Ciechanowcu i nie chcą czekać do wakacji lub chcą zostać dawcą szpiku mogą to zrobić w:
 
Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 23
tel. 85 744 70 02; 85 745 63 01
w godzinach 7.00-14.30,
a środy 7.00-17.30
lub w Oddziałach RCKiK w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Łomży i Suwałkach.


Pamiętaj "Oddając krew - darujesz życie"


Pomoc jak krew - płynie z serca

 Pomoc jak krew - płynie z serca
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl