Program
Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Armii Napoleońskiej w Pobikrach Drukuj
16.08.2016.

Społeczeństwo Gminy Ciechanowiec upamiętniło 365 żołnierzy armii napoleońskiej poległych i zmarłych w latach 1812-1813 podczas odwrotu z wyprawy na Rosję i pochowanych w mogile zbiorowej w Pobikrach.
 
Odsłonięcie pomnika „Żołnierzy Armii Napoleońskiej” w Pobikrach

fot. Z. Poniatowski MPI


W uroczystości odsłonięcia pomnika „Żołnierzy Armii Napoleońskiej” uczestniczyli Attaché Obrony w Ambasadzie Francji w Polsce ppłk Daniel Kopecky z małżonką, delegacje z miast partnerskich Ciechanowca na czele z merem Saint-Germain-lès-Corbeil Yannem Pételem i burmistrzem Rosbach vor der Höhe Thomasem Alberem, marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko oraz przedstawiciele władz samorządowych Ciechanowca i mieszkańcy Pobikier.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta z Rosbach.

Inwazja na Rosję rozpoczęła się gdy 22 czerwca 1812 r. Napoleon ogłosił rozpoczęcie tzw. drugiej wojny polskiej. Po wkroczeniu na terytorium Rosji Wielkiej Armii Napoleona (ok. 600 tys. żołnierzy), w ramach której walczyło 100 tys. wojska polskiego, rosyjskie wojsko szybko wycofało się w głąb carskiego Imperium stosując tzw. „taktykę spalonej ziemi” i uchylając się od walnego starcia. Do pierwszej większej bitwy doszło dopiero pod Smoleńskiem. W międzyczasie Wielka Armia poniosła duże straty w mniejszych starciach i potyczkach. Po następnej wielkiej i krwawej, lecz nierozstrzygniętej bitwie pod Borodino, Napoleon zrealizował plan zajęcia Moskwy, jednak po miesiącu oczekiwania na odpowiedź cara w sprawie honorowego zakończenia wojny, zarządził 18 października odwrót Wielkiej Armii.

Poprowadzenie odwrotu przez te same zniszczone tereny, którymi wkraczano do Rosji, wśród ostrych mrozów, w niedostatku żywności, ciepłych ubrań i kwater, spowodowało, że żołnierze padali z wycieńczenia i chłodu. W nieustannej wojnie podjazdowej prowadzonej przez rosyjskich partyzantów i oddziały kozackie, Wielka Armia została zdziesiątkowana. W czasie "wyprawy moskiewskiej" Napoleon stracił łącznie ok. 580 tys. żołnierzy z tego ok. 200 tys. zabitych, ok. 180–190 tys. dostało się do niewoli, ok. 180 tys. zdezerterowało.


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Prośba o niekorzystanie z jednostek pływających o napędzie motorowym
Prośba o niekorzystanie z jednostek pływających o napędzie motorowymDyrektor COKiS i Koło Wędkarskie "Jazgarz" zwracają się z prośbą o niekorzystanie 27 maja w godz. 14.30-17.00 z jednostek pływających o napędzie motorowym... »»
 
Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl