Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Armii Napoleońskiej w Pobikrach Drukuj
16.08.2016.

Społeczeństwo Gminy Ciechanowiec upamiętniło 365 żołnierzy armii napoleońskiej poległych i zmarłych w latach 1812-1813 podczas odwrotu z wyprawy na Rosję i pochowanych w mogile zbiorowej w Pobikrach.
 
Odsłonięcie pomnika „Żołnierzy Armii Napoleońskiej” w Pobikrach

fot. Z. Poniatowski MPI


W uroczystości odsłonięcia pomnika „Żołnierzy Armii Napoleońskiej” uczestniczyli Attaché Obrony w Ambasadzie Francji w Polsce ppłk Daniel Kopecky z małżonką, delegacje z miast partnerskich Ciechanowca na czele z merem Saint-Germain-lès-Corbeil Yannem Pételem i burmistrzem Rosbach vor der Höhe Thomasem Alberem, marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko oraz przedstawiciele władz samorządowych Ciechanowca i mieszkańcy Pobikier.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta z Rosbach.

Inwazja na Rosję rozpoczęła się gdy 22 czerwca 1812 r. Napoleon ogłosił rozpoczęcie tzw. drugiej wojny polskiej. Po wkroczeniu na terytorium Rosji Wielkiej Armii Napoleona (ok. 600 tys. żołnierzy), w ramach której walczyło 100 tys. wojska polskiego, rosyjskie wojsko szybko wycofało się w głąb carskiego Imperium stosując tzw. „taktykę spalonej ziemi” i uchylając się od walnego starcia. Do pierwszej większej bitwy doszło dopiero pod Smoleńskiem. W międzyczasie Wielka Armia poniosła duże straty w mniejszych starciach i potyczkach. Po następnej wielkiej i krwawej, lecz nierozstrzygniętej bitwie pod Borodino, Napoleon zrealizował plan zajęcia Moskwy, jednak po miesiącu oczekiwania na odpowiedź cara w sprawie honorowego zakończenia wojny, zarządził 18 października odwrót Wielkiej Armii.

Poprowadzenie odwrotu przez te same zniszczone tereny, którymi wkraczano do Rosji, wśród ostrych mrozów, w niedostatku żywności, ciepłych ubrań i kwater, spowodowało, że żołnierze padali z wycieńczenia i chłodu. W nieustannej wojnie podjazdowej prowadzonej przez rosyjskich partyzantów i oddziały kozackie, Wielka Armia została zdziesiątkowana. W czasie "wyprawy moskiewskiej" Napoleon stracił łącznie ok. 580 tys. żołnierzy z tego ok. 200 tys. zabitych, ok. 180–190 tys. dostało się do niewoli, ok. 180 tys. zdezerterowało.


          Więcej zdjęć...
 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl