Podlaskie Święto Chleba - świat tradycji, tańca i muzyki Drukuj
21.08.2016.

XVI Podlaskie Święto Chleba w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu przyciągnęło tysiące osób zainteresowanych zapomnianym światem tradycyjnych obrzędów żniwnych i ginących umiejętności i oczarowało... tańcami i muzyką ludową w wykonaniu zespołów i kapel.
 
Podlaskie Święto Chleba - świat tradycji, tańca i muzyki

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka


Przygotowane przez pracowników muzeum pokazy i prezentacje pozwalały na prześledzenie całego procesu powstawania chleba:  poczynając od tradycyjnych zwyczajów żniwnych - koszenia kosą i żęcia zboża sierpem, wiązania snopów, stawiania „dziesiątek", „oborywania przepiórki" i młocki przy pomocy młocarni napędzanej przez zabytkową lokomobilę, poprzez zwyczaje dożynkowe - barwny korowód żniwiarzy i wręczenie okazałego wieńca dożynkowego w kształcie korony gospodarzom dożynek, aż do tradycyjnego wypieku chleba w plenerowym piecu chlebowym. A na stoiskach przygotowanych przez podlaskie piekarnie można było zaopatrzyć się w chleby wiejskie, regionalne, litewskie, pieczone na liściu, z boczkiem czy pieczone wg XII-wiecznej receptury chleby staropolskie.

Jak zawsze w trakcie imprezy odbyła się parada zabytkowych ciągników i lokomobil z największej w Polsce kolekcji i obrzęd święcenia zwierząt gospodarskich. W trwającym przez cały dzień konkursie na wykonanie równianki, każdy mógł stworzyć własny bukiet z ziół, kwiatów, kłosów zbóż, lnu, konopi oraz różnych warzyw i owoców. Swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi: wikliniarze, kowale, garncarze, koronczarki, a kilkadziesiąt stoisk z jadłem regionalnym kusiło smakiem podlaskich przysmaków - jałowcowego piwa, syconych miodów, sera korycińskiego i tatarskich pierekaczewników.

Oprawę muzyczną XVI Podlaskiego Święta Chleba stanowiły występy polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych: „Bailey Mountain Cloggers” z Karoliny Północnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Zespołu Pieśni i Tańca „Skowronki” z Brańska, „Warszawskiej Kapeli z Targówka”, „Klekociaków” z Bociek, „Polnych Maków” z Dołubowa, „Radzikowszczaków”, „Pasieki” z Platerowa, „Sterdyniaków” ze Sterdyni, „Kapeli Wuja Krzycha” ze Skrzeszewa i „Kłosów” z Ciechanowca. Popołudniowy koncert w amfiteatrze wypełniły Wiatska Orkiestra Rosyjskich Instrumentów Ludowych im. A. Szalapina i prezentująca afrykańsko-jamajsko-folkowe brzmienia Mademoiselle Carmel z towarzyszącym jej zespołem „The Zebras”. Dzień zakończył występ gwiazdy wieczoru zespołu „Lady Pank”.


          Więcej zdjęć...
 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl