Podlaskie Święto Chleba - świat tradycji, tańca i muzyki Drukuj
21.08.2016.

XVI Podlaskie Święto Chleba w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu przyciągnęło tysiące osób zainteresowanych zapomnianym światem tradycyjnych obrzędów żniwnych i ginących umiejętności i oczarowało... tańcami i muzyką ludową w wykonaniu zespołów i kapel.
 
Podlaskie Święto Chleba - świat tradycji, tańca i muzyki

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka


Przygotowane przez pracowników muzeum pokazy i prezentacje pozwalały na prześledzenie całego procesu powstawania chleba:  poczynając od tradycyjnych zwyczajów żniwnych - koszenia kosą i żęcia zboża sierpem, wiązania snopów, stawiania „dziesiątek", „oborywania przepiórki" i młocki przy pomocy młocarni napędzanej przez zabytkową lokomobilę, poprzez zwyczaje dożynkowe - barwny korowód żniwiarzy i wręczenie okazałego wieńca dożynkowego w kształcie korony gospodarzom dożynek, aż do tradycyjnego wypieku chleba w plenerowym piecu chlebowym. A na stoiskach przygotowanych przez podlaskie piekarnie można było zaopatrzyć się w chleby wiejskie, regionalne, litewskie, pieczone na liściu, z boczkiem czy pieczone wg XII-wiecznej receptury chleby staropolskie.

Jak zawsze w trakcie imprezy odbyła się parada zabytkowych ciągników i lokomobil z największej w Polsce kolekcji i obrzęd święcenia zwierząt gospodarskich. W trwającym przez cały dzień konkursie na wykonanie równianki, każdy mógł stworzyć własny bukiet z ziół, kwiatów, kłosów zbóż, lnu, konopi oraz różnych warzyw i owoców. Swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi: wikliniarze, kowale, garncarze, koronczarki, a kilkadziesiąt stoisk z jadłem regionalnym kusiło smakiem podlaskich przysmaków - jałowcowego piwa, syconych miodów, sera korycińskiego i tatarskich pierekaczewników.

Oprawę muzyczną XVI Podlaskiego Święta Chleba stanowiły występy polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych: „Bailey Mountain Cloggers” z Karoliny Północnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Zespołu Pieśni i Tańca „Skowronki” z Brańska, „Warszawskiej Kapeli z Targówka”, „Klekociaków” z Bociek, „Polnych Maków” z Dołubowa, „Radzikowszczaków”, „Pasieki” z Platerowa, „Sterdyniaków” ze Sterdyni, „Kapeli Wuja Krzycha” ze Skrzeszewa i „Kłosów” z Ciechanowca. Popołudniowy koncert w amfiteatrze wypełniły Wiatska Orkiestra Rosyjskich Instrumentów Ludowych im. A. Szalapina i prezentująca afrykańsko-jamajsko-folkowe brzmienia Mademoiselle Carmel z towarzyszącym jej zespołem „The Zebras”. Dzień zakończył występ gwiazdy wieczoru zespołu „Lady Pank”.


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl