Wakacyjny wyjazd seniorów Drukuj
05.09.2016.

Stowarzyszenie „Uniwersytet Trzeciego Wieku” w Ciechanowcu także w wakacje podejmuje działania by realizować statutowe cele. Integrując środowisko seniorów, kultywując tradycje, historię i dziedzictwo kultury polskiej, UTW zorganizował dla członków stowarzyszenia i seniorów niezrzeszonych dwudniowy wyjazd na Warmię i Mazury. 

Wakacyjny wyjazd seniorów

fot. Stowarzyszenie „Uniwersytet Trzeciego Wieku” w Ciechanowcu


Uczestnicy wycieczki podziwiali krajobrazy pełne zieleni i jezior oraz poznawali historię tej części kraju. Na początek zwiedzili wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Zamek był siedzibą administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej, a najsławniejszym administratorem był Mikołaj Kopernik.

Po drodze do kwatery głównej Hitlera "Wilczy Szaniec" koło Gierłoży, seniorzy odwiedzili Sanktuaria Maryjne w Gietrzwałdzie i Świętej Lipce. Gietrzwałd zasłynął w roku 1877, kiedy to na przykościelnym klonie Matka Boża objawiała się dwóm dziewczynkom i przemawiała do nich w zakazanym wówczas w Prusach języku polskim, co wpłynęło na wzmocnienie ruchu polskiego na Warmii. Natomiast początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV w., kiedy to więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła skazaniec wyrzeźbił w drewnie figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Gdy po wykonaniu rzeźby został uwolniony, a figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla, rzeźba zasłynęła cudami. 

                             

Zofia Januszkiewicz-Diakowska
Prezes Stowarzyszenia UTW


Wakacyjny wyjazd seniorów

Wakacyjny wyjazd seniorów

Wakacyjny wyjazd seniorów

Wakacyjny wyjazd seniorów

Wakacyjny wyjazd seniorów

Wakacyjny wyjazd seniorów
 
 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl