Narodowe Czytanie "Quo vadis" w Ciechanowcu Drukuj
07.09.2016.

Tegoroczna lektura Narodowego Czytania została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.

Narodowe Czytanie „Quo vadis” w Ciechanowcu

fot. COKiS


To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.
Narodowe Czytanie jest naszym wielkim, wspólnym spotkaniem z klasyczną literaturą, pisaną pięknym polskim językiem. – Ktoś może powie: „przestarzałym w tych powieściach, jakimś takim anachronicznym”, a jednak to właśnie ta powieść została przez Państwa wybrana – powtórzył.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich, której podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

3 września w ponad dwu tysiącach miejsc w całej Polsce oraz za granicą odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Ciechanowiec po raz kolejny włączył się do tej akcji. W ciągu dwóch godzin około 80 osób przyłączyło się do czytania, wśród nich był Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej Tadeusz Kryński, pracownicy ciechanowieckich instytucji kultury i szkół, nauczyciele, uczniowie oraz przechodnie.

Organizatorem Narodowego Czytania w Ciechanowcu była Miejska Biblioteka Publiczna oraz Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu.


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl