Program
Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru Drukuj
19.09.2016.

Tradycją Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu są obchody ,,Patriotycznego września”. Szkoła rokrocznie bierze udział w Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. W tym roku po raz pierwszy udział w Marszu wzięła również młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. J. Iwaszkiewicza w Ciechanowcu. Sztandar nieśli uczniowie z klas wojskowo-sportowych.

Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

fot. archibial.pl


Tegoroczny, szesnasty Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru odbył się pod hasłem "Nauczyciele polscy - zesłańcy Sybiru". Uczestnicy przemaszerowali w ciszy od Pomnika Katyńskiego w Parku Zwierzynieckim pod pomnik - Grób Nieznanego Sybiraka przy kościele pw. Św. Ducha. Marsz zgromadził prawie trzynaście tysięcy osób. Uczestniczyli w nim zarówno ci, którzy przeżyli stalinowskie wywózki na Sybir i do Kazachstanu, ich rodziny, potomkowie, jak i liczne grupy młodzieży ze szkół całej Polski: od Białegostoku i Łomży po Poznań, Kraków i Zieloną Górę. Liczną grupę stanowili goście z zagranicy, w tym z Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy i z Białorusi, którą reprezentowali nasi rodacy skupieni wokół Związku Polaków na Białorusi.

Uczestników przywitał Tadeusz Chwiedź, przewodniczący Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Błogosławieństw przed marszem udzielili Metropolita Białostocki Arcybiskup Edward Ozorowski, Arcybiskup Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej Jakub oraz kapelan Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. mjr Tomasz Wigłasz.

W wystąpieniu inauguracyjnym dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski podkreślił rolę nauczycieli w przetrwaniu języka polskiego i kultury polskiej wśród zesłańców poddanych rusyfikacji. Powiedział, że w warunkach zniewolenia, gdy zagrożona jest tożsamość i dziedzictwo narodowa edukacja zyskuje dodatkową wartość.
Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Prośba o niekorzystanie z jednostek pływających o napędzie motorowym
Prośba o niekorzystanie z jednostek pływających o napędzie motorowymDyrektor COKiS i Koło Wędkarskie "Jazgarz" zwracają się z prośbą o niekorzystanie 27 maja w godz. 14.30-17.00 z jednostek pływających o napędzie motorowym... »»
 
Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl