Podlaskie ligawki obwieściły Adwent Drukuj
08.12.2016.

Przez dwa dni w Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka rozbrzmiewała muzyka grana na podlaskich ligawkach, kaszubskich bazunach, góralskich trombitach i innych instrumentach pasterskich, tradycyjnie oznajmiających o nadejściu Adwentu.
 
Podlaskie ligawki obwieściły Adwent

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka


W tegorocznym  36. Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego wzięło udział, w różnych kategoriach 135 uczestników, których oceniało jury w składzie: dr Tomasz Czerwiński - etnograf, nauczyciel akademicki, absolwent Katedry Etnografii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego; dr Artur Gaweł - etnograf, Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej; mgr Jacek Jackowski - muzyk i muzykolog, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie - Zakład Muzykologii, Zbiory Fonograficzne; Andrzej Klejzerowicz - wieloletni uczestnik i laureat Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich i mgr Anastasiya Niakrasava - etnomuzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Poza konkursem wystąpiły zespoły: Karpatska Taystra z Ukrainy i Megitza Trio.

I miejsca w konkursie z podziałem na poszczególne kategorie:

ligawki - dzieci do lat 10
Rafał Radziszewski z Boguszów Starych

ligawki - dzieci do lat 16
Przemysław Tartaczuk z Kanabrodu

ligawki - dorośli do lat 64
Teodor Niemyjski z Ciechanowca

ligawki - seniorzy
Piotr Bondarczuk z Wieski-Wsi

bazuny – dzieci
Andrzej Galiński z Borkowa

bazuny – dorośli
Grzegorz Choszcz ze Sznurków

trombity – dzieci
Mikołaj Tokarczyk z Jaworek

trombity – dorośli
Tadeusz Rucki z Koniakowa

rogi pasterskie – dzieci

Lubomir Ziółek z Krężnicy Jarej
rogi pasterskie – dorośli
Jarosław Jaroszewski z Nowego Miasta Lubawskiego

inne instrumenty pasterskie - dzieci do lat 10
Virginija Rekus ze Szlinokiemi

inne instrumenty pasterskie - dzieci do lat 16
Rimas Rekus i Gabriel Pik ze Szlinokiemi

inne instrumenty pasterskie – dorośli
Myroslav Gutsul z Putiły (Ukraina)

Pełne wyniki konkursu na www.muzeumrolnictwa.pl

36. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego zorganizowany został przez Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego, przy współudziale Starosty Wysokomazowieckiego oraz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej  w Ciechanowcu. Nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, priorytet kultura ludowa i tradycyjna oraz sponsorów.


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Gotowi na RODO
logo NGO
Od 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych – RODO. Dla wielu organizacji pozarządowych i innych instytucji dostosowanie się do jego postanowień to wyzwanie... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl