Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki
Wypadki przy pracy rolniczej w województwie podlaskim w 2016 r. Drukuj
17.03.2017.

Środowisko pracy rolnika, w porównaniu z innymi zawodami, jest bardzo specyficzne. Różnorodność prac, które musi wykonywać rolnik sprawia, że jest on narażony na szereg niebezpiecznych, szkodliwych czynników. Również czas pracy jest nienormowany i często przekracza osiem godzin dziennie.

Do placówek terenowych i oddziału regionalnego KRUS w Białymstoku w 2016 roku zgłoszono 1593 zdarzenia wypadkowe. Od roku 2008 liczba zgłoszonych wypadków zmniejszyła się o 891 (35,9%), a osób ubezpieczonych – o 19238 podmiotów (17,3%). W przypadku 1125 zdarzeń przyznano jednorazowe odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej – jest to o 35 mniej niż w 2015 roku.

Do wypadków przy pracy rolniczej w województwie podlaskim dochodzi najczęściej w wyniku upadku, co stanowi 36,1% wszystkich zdarzeń. Jest to spowodowane głównie złym stanem nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych, niezachowaniem ostrożności czy też stosowaniem niewłaściwego obuwia. Liczną grupę stanowią również wypadki rolników powstałe w wyniku uderzenia, przygniecenia i pogryzienia przez zwierzęta (24,1%), będące skutkiem nieodpowiedniego postępowania ze zwierzętami, a także niewłaściwej konstrukcji zagród i kojców. Do licznych i szczególnie niebezpiecznych, należą wypadki spowodowane pochwyceniem i uderzeniem przez części ruchome maszyn i urządzeń (11%). Ich przyczyną jest najczęściej wykonywanie czynności w strefie zagrożenia, brak osłon na częściach ruchomych oraz oczyszczanie, regulowanie i naprawienie maszyn przy włączonym napędzie. Do pozostałych przyczyn wypadków należą: upadek przedmiotów (6,3%), zetknięcie się z ostrymi narzędziami i innymi ostrymi przedmiotami (4,8%), uderzenia przygniecenia przez materiały i przedmioty transportowane mechaniczne lub ręczne (1,4%), oraz inne zdarzenia (12,8%).

Wypadki zgłaszane do KRUS w 2016 roku przez rolników z województwa podlaskiego spowodowane były  najczęściej przez:

- reakcję zwierząt na nieznane bodźce i otoczenie – 14,8%;
- brak obuwia roboczego lub używanie nieodpowiedniego albo zabrudzonego – 8,2%;
- zły stan nawierzchni podwórzy, ciągów komunikacyjnych – 8,0%;
- narowistość, agresję zwierząt – 7,3%;
- niewłaściwe operowanie kończynami w strefie zagrożenia – 4,6%;
- niewłaściwe uchwycenie, trzymanie narzędzi, środków i przedmiotów pracy – 4,4%.

Rolnicy z województwa podlaskiego w 2016 roku, podobnie jak w latach poprzednich, wskutek wypadków najczęściej doznawali urazów kończyn górnych (45,1%) i dolnych (39,7%). W 2016 roku, podobnie jak w roku 2015, najczęściej wypadkom ulegały osoby w wieku 40-59 lat (59,7%). Około 74% wszystkich zdarzeń to wypadki z udziałem mężczyzn.

W ubiegłym roku najwięcej wypadków przy pracy rolniczej wydarzyło się w soboty (257 tj. 17,5%), a najmniej w niedzielę (130, tj. 8,8%). Podobnie jak w latach poprzednich, zdarzenia miały miejsce najczęściej po południu – między godziną 12.00 a 18.00 (50,4%).

Aby zapobiec wypadkom w gospodarstwie rolnym, należy przestrzegać podstawowych zasad bezpiecznej pracy. Oto najważniejsze z nich:

- przystępując do pracy należy pamiętać o założeniu właściwego ubrania roboczego: ściśle przylegającego do ciała (bez luźnych i zwisających elementów), ale nie krępującego ruchów, oraz wygodnych i nie śliskich butów – najlepiej z podwyższoną cholewką i wzmocnionym podnoskiem;

- na co dzień dbać o ład i porządek w obejściu gospodarstwa: podwórze należy uporządkować, wyrównać i utwardzić. W okresie zimowym ciągi komunikacyjne na bieżąco odśnieżać i posypywać piaskiem. W drzwiach i przejściach budynków gospodarskich nie można umieszczać progów, a na korytarzach i ciągach komunikacyjnych pozostawiać zbędnych przedmiotów i narzędzi, o które łatwo się potknąć;

- kojce i zagrody inwentarskie należy tak konstruować, aby codzienna obsługa odbywała się bez wchodzenia pomiędzy zwierzęta. Nigdy nie należy podchodzić do zwierząt bez uprzedzenia, a podczas pracy trzeba zachowywać się zdecydowanie, ale spokojnie i rozważnie. W żadnym przypadku nie można pozwalać na drażnienie i złe traktowanie zwierząt, by nie odpłaciły się tym samym;

- przed przystąpieniem do pracy należy zawsze sprawdzić stan techniczny maszyn i urządzeń, w tym stan osłon zespołów roboczych. Wszelkie czynności obsługowe (np. oczyszczanie, regulowanie, zakładanie sznurka do prasy) można wykonywać tylko przy wyłączonym napędzie maszyny i silniku ciągnika oraz zabezpieczeniu przed opadnięciem lub przemieszczeniem się.


                                                    

Urszula Perkowska
Inspektor OR KRUS w Białymstoku


 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Zaproszenie na XXII Otwarte Zawody o Puchar Burmistrza Ciechanowca
XXI Otwarte Zawody w Wieloboju Myśliwskim o Puchar Burmistrza CiechanowcaBurmistrz Ciechanowca i Koło Łowieckie „Rogacz” zapraszają na XXII Otwarte Zawody w Wieloboju Myśliwskim o Puchar Burmistrza Ciechanowca, które odbędą się w niedzielę... »»
 
Zaproszenie na Zawody Spinningowe o Puchar Banku Spółdzielczego
Zaproszenie na Zawody SpinningoweKoło Wędkarskie „Jazgarz” nr 87 zaprasza na Zawody Spinningowe o Puchar Banku Spółdzielczego, które odbędą się w czwartek 3 maja. Zbiórka na wyspie... »»
 
Majowy Konkurs Jednego Wiersza
Majowy Konkurs Jednego Wiersza
Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu zaprasza do uczestnictwa w drugiej edycji Majowego Konkursu Jednego Wiersza. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych i ma charakter otwarty... »»
 
Badania geologiczne na południowym odcinku projektowanego gazociągu
Wizje lokalne na południowym odcinku projektowanego gazociąguGAZ-SYSTEM S.A. informuje, że od 17.04. do 25.05.2018 r. prowadzone będą badania geologiczne na projektowanym południowym odcinku gazociągu Polska-Litwa... »»
 
Co podróżny może mieć w bagażu
Co podróżny pmoże przewozić w bagażu (fot. pixabay.com)Główny Lekarz Weterynarii przypomina podróżnym przyjeżdżającym z krajów trzecich o zakazie przywozu w bagażu osobistym produktów pochodzenia zwierzęcego. Zakaz obowiązuje od 2009 roku... »
 
Weź udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich
Dotacje na rozwijanie działalności gospodarczej
Jeśli jesteś beneficjentem Funduszy Europejskich i zrealizowałeś ciekawy projekt, już dziś możesz zgłosić się do akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich... »»
 
Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS
Logo KRUSKRUS w okresie wakacji letnich organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci. Wypoczynek dzieci łączony jest z rehabilitacją wad i chorób układu ruchu oraz układu oddechowego... »
 
1% podatku dla Józia Duchovskiego
Wpłaty 1% dla Bogusi Dąbrowskiej Osoby, które mają możliwość odliczenia 1% od należnego podatku mogą pomóc w leczeniu chorego na autyzm Józia Duchovskiego, wypełniając deklarację PIT. Józio jest pod opieka Fundacji Silentio... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl