Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja Drukuj
05.05.2017.

Świętujemy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niewiele państw na świecie czci z takim przywiązaniem aż tak odległe w czasie wydarzenia. Widocznie dla nas Polaków, to co się stało 3 maja 1791 roku było ważne, na tyle ważne, że przyćmiło na ponad dwa stulecia wszystkie inne wydarzenia z wyjątkiem odzyskania niepodległości w roku 1918 – powiedział w swoim wystąpieniu Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko.

Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja

fot. A. Kieliszek MPI


Ciechanowieckie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja z udziałem Marszałka Województwa Podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego, rozpoczęły się akademią w sali sportowej Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu. Akademię przygotowali nauczyciele i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu.

Następnie w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, po której poczty sztandarowe, delegacje i uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Papieża Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele samorządowych władz gminnych, powiatowych, instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja zakończył występ Orkiestry Dętej Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja uchwalona w 1791 roku uregulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów wprowadzając prawo powszechnej niepodległości szlachty i mieszczan oraz trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a postanowieniami artykułu IV przyjęła chłopów pod opiekę prawa i rządu krajowego. Chociaż dopiero Konstytucja Księstwa Warszawskiego z 1807 roku zniosła niewolę i ustanowiła wszystkich obywateli równymi przed obliczem prawa, to konstytucja majowa, chociaż tylko na papierze, stała się symbolem wolności.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791, a jako Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono je w 1919 oraz ponownie w 1990 roku i od tego momentu jest uroczyście obchodzone w całej Polsce.

Tekst wystąpienia Burmistrza Ciechanowca


          Więcej zdjęć...
 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl