Kampania "Depresja - porozmawiajmy o niej" Drukuj
24.05.2017.

Depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie według Światowej Organizacji Zdrowia. Aby przybliżyć ten temat gimnazjalistom i nauczycielom, w Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu zorganizowano kampanię profilaktyczną „Depresja – porozmawiajmy o niej”. 

Kampania "Depresja - porozmawiajmy o niej"


Pierwszym działaniem kampanii było szkolenie przygotowane dla wychowawców. Poruszono na nim przyczyny depresji, jej objawy, sposoby leczenia i zapobiegania.

Kolejne zadanie należało do wychowawców. Przeprowadzili oni zajęcia z tego zakresu w swoich klasach. Powstały plakaty przygotowane przez uczniów pt.: „Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach”. W auli można było przeczytać informacje dotyczące depresji z gazetki, którą również przygotowali uczniowie. W gablocie pedagoga znalazły się informacje, gdzie uzyskać pomoc w razie kryzysu lub ciężkich chwil. Rodzice uczniów otrzymali w czasie wywiadówki ulotki zawierające najważniejsze informacje o tym, czym jest depresja i jak sobie z nią radzić. W bibliotece szkolnej uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach dotyczących bajkoterapii, czyli jednego ze sposobów, w jaki możemy pokonać nasze lęki i strachy.

Podsumowaniem szeregu działań była debata „Wczesne objawy depresji – mówić czy ukrywać?”. Uczniowie wcielili się w role specjalistów z zakresu psychologii, psychiatrii i psychoterapii. Wnikliwie przedstawili przyczyny, przebieg i sposoby wyjścia z depresji. Dyskutowali o tym, czy lepiej mówić o wcześnie wykrytych u siebie lub znajomych objawach depresji, czy też lepiej jest je ukrywać. Publiczność również miała szansę, by wyrazić swoje zdanie w tej sprawie. W trakcie debaty uczestnicy mogli zmieniać miejsce w zależności od tego, czy zgadzali się z myślą, że warto mówić o objawach depresji, czy też lepiej to ukrywać.

Wniosek wypływający z debaty był jednoznaczny – depresja to choroba, a gdy zachorujemy szukajmy pomocy, powiedzmy o swoich problemach komuś, komu ufamy, bliskim przyjaciołom, rodzicom, rodzeństwu, wychowawczyni, lekarzowi. Tylko w taki sposób uda nam się wrócić do zdrowia.

 

                                    

Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II
w Ciechanowcu

Kampania "Depresja - porozmawiajmy o niej"

fot. Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ciechanowcu


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl