Program
Rodzinny Ogród Działkowy "Pod Gruszą" Drukuj
13.06.2017.

Ulica Podlaska 2 w Ciechanowcu to dla wielu mieszkańców naszego miasta swoisty raj na ziemi. To tu od 1975 roku mieści się Rodzinny Ogród Działkowy „Pod Gruszą”.
 
Rodzinny Ogród Działkowy „Pod Gruszą”

fot. A. Kieliszek, O. R. Tomaszewska MPI


Aby tam trafić trzeba wyjść za miasto drogą w kierunku Malca. Na końcu ulicy Mickiewicza skręcamy w lewo i po krótkim spacerze zobaczymy po prawej stronie ogrodzony teren z wyznaczonymi działeczkami. Możemy też pomaszerować polną drogą odchodzącą w prawo od ulicy K. Uszyńskiego.

Ogród działkowy ma 7,76 ha powierzchni. W 1982 roku ówczesny Naczelnik Miasta Wiesław Mierzwiński, zgodnie z obowiązującym prawem, przekazał ten grunt pod zarząd Państwowego Związku Działkowców. W urządzanie Ogrodu zaangażowali się czynnie pracownicy największych instytucji funkcjonujących w tym czasie w mieście. W obrębie Ogrodu wytyczono 115 działek, drogę wewnętrzną i dróżki dojazdowe do poszczególnych działeczek. Zbudowano też wodociąg. Przy ich wytyczaniu uwzględniono niezwykłe walory terenu, na którym znajduje się Ogród.

Górna jego część to praktycznie piaszczysta wydma, której najniższą część obsadzono drzewami i krzewami. Sąsiedztwo lasu sprawiło, że wyrosło tam wiele samosiewek sosny, dębu, czeremchy i innych roślin. Teren ten schodzi w dół do części wręcz bagiennej - jest to niewielkie starorzecze płynącej w poprzek ogrodu rzeczki, którą niektórzy nazywają Rykawicą. Na jej części wykopano staw. Dalej teren podnosi się, jest to polodowcowy twór z ziemią gliniastą i to jest druga część ogrodu. Główna droga wewnątrz Ogrodu biegnąc z północy na południe przecina go na połowę. Całość daje bardzo zróżnicowany przyrodniczo i geologicznie teren, nietypowy dla ogrodów działkowych w innych miejscowościach. Nigdzie bowiem wewnątrz ogrodu nie ma stawu, parku, naturalnej kwaśnej łączki, wydmy „górki” polodowcowej. Takie usytuowanie i jego walory przyrodnicze sprawiają, że w ogrodzie gnieździ się ogromna ilość ptaków, są też drobne ssaki i utrapienie działkowców - bobry!

Ogród od 2015 roku jest prowadzony przez Stowarzyszenie, na czele którego stoi pięcioosobowy Zarząd. Czas sprawił, że w chwili obecnej zagospodarowane są tylko 42 działki. Pracują na nich zapaleni działkowcy, ludzie lubiący uprawiać ogródek, mieć satysfakcję z wyhodowanych warzyw i owoców. Ogród jest ustawowo objęty strefą ciszy. Tu się dobrze odpoczywa, tu można spędzić czas w otoczeniu przyrody, jakiej nie ma w mieście. Zachęcamy mieszkańców miasta, którzy nie mają ogródka wokół domu, którzy lubią „ogrodniczyć” do zainteresowania się ofertą naszego Ogrodu.

Dla zainteresowanych: roczna opłata stała za działkę (zwykle jest to 5 arów) wynosi 95 zł. Wpisowe dla nowych członków, jednorazowa opłata, wynosi 100 zł.  Wszystkie szczegóły omawia się z zainteresowanymi na miejscu.

Pełnych informacji udzielają członkowie Zarządu Stowarzyszenia: prezes Krzysztof Zaręba (kontakt tel. 608 734 247), Barbara Niemira, Krystyna Kamont, Józef Mlonek,  Helena Zienkiewicz.


                                                             
Wiceprezes ROD "Pod Gruszą"
Barbara Niemira

          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Prośba o niekorzystanie z jednostek pływających o napędzie motorowym
Prośba o niekorzystanie z jednostek pływających o napędzie motorowymDyrektor COKiS i Koło Wędkarskie "Jazgarz" zwracają się z prośbą o niekorzystanie 27 maja w godz. 14.30-17.00 z jednostek pływających o napędzie motorowym... »»
 
Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl