Rajd Pamięci w 76. rocznicę zbrodni pod Zabłudowem Drukuj
13.07.2017.

W 76. rocznicę zbrodni sowieckiej pod Zabłudowem odbył się Rajd Pamięci po miejscach, gdzie pochowane są ofiary mordu z 23 czerwca 1941 roku.
 
Rajd Pamięci w 76. rocznicę zbrodni pod Zabłudowem

fot. MOAK w Zabłudowie


Rajd Pamięci rozpoczął się w Kuczynie, następnie przejechał przez Ciechanowiec, Winną-Poświętną, Pobikry, Rudkę i Brańsk, gdzie uczestnicy rajdu złożyli wiązanki na grobach pomordowanych.

Rajd zakończył się na kolonii Folwarki Małe, gdzie pod Pomnikiem Pomordowanych odbyły się główne uroczystości, które zgromadziły blisko 150 osób. Poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej z Ciechanowca, Szkoły Podstawowej im. Franciszka Karpińskiego w Zabłudowie, Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rafałówce, Gimnazjum im. Grzegorza Chodkiewicza w Zabłudowie, Nadleśnictwa Żednia i 7 Zabłudowskiej Drużyny Harcerskiej oraz członkowie rodzin pomordowanych, burmistrzowie, wójtowie, sołtysi i działacze samorządowi, duchowni, harcerze, strażacy, leśnicy, młodzież szkolna i okoliczna ludność uczestniczyli w nabożeństwie w intencji ofiar zbrodni.

Burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek w swoim wystąpieniu przypomniał historię zbrodni sprzed 76 lat i genezę budowy pomnika, a Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko uaktualnił wiedzę zgromadzonych o nowe dane dotyczące ofiar. Dzięki dotarciu do nowych, nieznanych wcześniej dokumentów udało się zidentyfikować 15 ofiarę zbrodni. Był to Hersz Kłoda, żydowski fryzjer z ulicy Kuczyńskiej w Ciechanowcu, który był aresztowany i więziony przez NKWD za odmowę wstąpienia do sowieckiej spółdzielni. Jego rodzina została wywieziona na Syberię w czasie czwartej wywózki 20 czerwca 1941 roku.

Delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze pod pomnikiem, przy którym wartę honorową objęli harcerze z Zabłudowa.

W czasie uroczystości wystąpił Zespół „Przepióreczka” z Gimnazjum Polskiego w Miednikach Królewskich koło Wilna, który wykonał patriotyczne pieśni wileńskie oraz Chór „Do Re Mi” ze Szkoły Podstawowej im. F. Karpińskiego w Zabłudowie.


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Majowy Konkurs Jednego Wiersza
Majowy Konkurs Jednego Wiersza
Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu zaprasza do uczestnictwa w drugiej edycji Majowego Konkursu Jednego Wiersza. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych i ma charakter otwarty... »»
 
KRUS przypomina o kwocie granicznej
Logo KRUSKRUS przypomina, iż do dnia 31 maja rolnik lub domownik prowadzący też pozarolniczą działalność gospodarczą zobowiązany jest złożyć zaświadczenie, że nie została przekroczona kwota graniczna... »
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl