Święto Chleba - podlaskie tradycje i zwyczaje Drukuj
21.08.2017.

XVII Podlaskie Święto Chleba w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, na którym można było kupić chleby wiejskie, regionalne, litewskie, pieczone na liściu lub według XII-wiecznej receptury chleby staropolskie przyciągnęło jak co roku tysiące zainteresowanych.

 
Święto Chleba - podlaskie tradycje i zwyczaje

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka


W czasie imprezy można było prześledzić cały proces powstawania chleba: poczynając od tradycyjnego koszenia kosą i żęcia zboża sierpem, wiązania snopów, stawiania „dziesiątek”, „oborywania przepiórki” i młocki przy pomocy młocarni napędzanej przez zabytkową lokomobilę, poprzez zwyczaje dożynkowe - barwny korowód żniwiarzy i wręczenie okazałego wieńca dożynkowego w kształcie korony gospodarzom dożynek, aż do tradycyjnego wypieku chleba w plenerowym piecu chlebowym. Można było zobaczyć obrzęd święcenia zwierząt gospodarskich i paradę zabytkowych ciągników i lokomobil z największej w Polsce kolekcji.

Jak zawsze można było stworzyć własny bukiet z ziół, kwiatów, kłosów zbóż, lnu, konopi oraz różnych warzyw i owoców i wziąć udział w trwającym przez cały dzień konkursie na wykonanie równianki. Dodatkową atrakcję stanowiły liczne stoiska, na których swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi: wikliniarze, kowale, garncarze, koronczarki, a także stoiska z podlaskim jadłem regionalnym: piwem jałowcowym, serem korycińskim i tatarskimi pierekaczewnikami.

Oprawę muzyczną XVII Podlaskiego Święta Chleba stanowiły występy zespołów folklorystycznych: Zespołu Pieśni i Tańca „Pasieka” z Platerowa, Zespołu Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki” z Bielska Podlaskiego, Zespołu Pieśni i Tańca „Bez Wianka” z Ostrowi Mazowieckiej, Zespołu Ludowego „Kalina” z Żurobic, „Warszawskiej Kapeli z Targówka”, „Kapeli Czarnoleskiej” z Dąbrowy Białostockiej, „Klekociaków” z Bociek, „Polnych Maków” z Dołubowa, „Sterdyniaków” ze Sterdyni, „Kapeli Wuja Krzycha” ze Skrzeszewa i „Kłosów” z Ciechanowca. Popołudniowy koncert w amfiteatrze wypełniły Klenczon Projekt i Małgorzata Ostrowska. Dzień zakończył występ gwiazdy wieczoru zespołu „Poparzeni Kawą Trzy”.


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Majowy Konkurs Jednego Wiersza
Majowy Konkurs Jednego Wiersza
Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu zaprasza do uczestnictwa w drugiej edycji Majowego Konkursu Jednego Wiersza. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych i ma charakter otwarty... »»
 
KRUS przypomina o kwocie granicznej
Logo KRUSKRUS przypomina, iż do dnia 31 maja rolnik lub domownik prowadzący też pozarolniczą działalność gospodarczą zobowiązany jest złożyć zaświadczenie, że nie została przekroczona kwota graniczna... »
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl