Święto Chleba - podlaskie tradycje i zwyczaje Drukuj
21.08.2017.

XVII Podlaskie Święto Chleba w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, na którym można było kupić chleby wiejskie, regionalne, litewskie, pieczone na liściu lub według XII-wiecznej receptury chleby staropolskie przyciągnęło jak co roku tysiące zainteresowanych.

 
Święto Chleba - podlaskie tradycje i zwyczaje

fot. Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka


W czasie imprezy można było prześledzić cały proces powstawania chleba: poczynając od tradycyjnego koszenia kosą i żęcia zboża sierpem, wiązania snopów, stawiania „dziesiątek”, „oborywania przepiórki” i młocki przy pomocy młocarni napędzanej przez zabytkową lokomobilę, poprzez zwyczaje dożynkowe - barwny korowód żniwiarzy i wręczenie okazałego wieńca dożynkowego w kształcie korony gospodarzom dożynek, aż do tradycyjnego wypieku chleba w plenerowym piecu chlebowym. Można było zobaczyć obrzęd święcenia zwierząt gospodarskich i paradę zabytkowych ciągników i lokomobil z największej w Polsce kolekcji.

Jak zawsze można było stworzyć własny bukiet z ziół, kwiatów, kłosów zbóż, lnu, konopi oraz różnych warzyw i owoców i wziąć udział w trwającym przez cały dzień konkursie na wykonanie równianki. Dodatkową atrakcję stanowiły liczne stoiska, na których swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi: wikliniarze, kowale, garncarze, koronczarki, a także stoiska z podlaskim jadłem regionalnym: piwem jałowcowym, serem korycińskim i tatarskimi pierekaczewnikami.

Oprawę muzyczną XVII Podlaskiego Święta Chleba stanowiły występy zespołów folklorystycznych: Zespołu Pieśni i Tańca „Pasieka” z Platerowa, Zespołu Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki” z Bielska Podlaskiego, Zespołu Pieśni i Tańca „Bez Wianka” z Ostrowi Mazowieckiej, Zespołu Ludowego „Kalina” z Żurobic, „Warszawskiej Kapeli z Targówka”, „Kapeli Czarnoleskiej” z Dąbrowy Białostockiej, „Klekociaków” z Bociek, „Polnych Maków” z Dołubowa, „Sterdyniaków” ze Sterdyni, „Kapeli Wuja Krzycha” ze Skrzeszewa i „Kłosów” z Ciechanowca. Popołudniowy koncert w amfiteatrze wypełniły Klenczon Projekt i Małgorzata Ostrowska. Dzień zakończył występ gwiazdy wieczoru zespołu „Poparzeni Kawą Trzy”.


          Więcej zdjęć...
 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl