Program
Karol Okrasa łamie podlaskie przepisy Drukuj
22.10.2017.

W malowniczej scenerii Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Karol Okrasa nagrywał kolejny odcinek programu „Okrasa łamie przepisy” w całości poświęcony kuchni podlaskiej. Gościem programu był Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego, który opowiadał o lokalnych smakach, podlaskich tradycjach kulinarnych ale i najnowszych osiągnięciach w dziedzinie gospodarki. 

Karol Okrasa łamie podlaskie przepisy

fot. Marcin Nawrocki Wrota Podlasia


Emisja programu na antenie TVP1 już w sobotę 4 listopada. Przypomnijmy, że Karol Okrasa, znany i ceniony szef kuchni, w kwietniu tego roku otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego. Jak sam przyznaje - ten tytuł zobowiązuje - stąd pomysł na odcinek jego programu kulinarnego w całości poświęconego naszej regionalnej kuchni, a dokładnie sycącym potrawom, które jadano po zakończeniu pracy w polu.

A jak prace w polu to i maszyny rolnicze, także te zabytkowe, których w ciechanowieckim muzeum przecież nie brakuje (w tutejszych zbiorach jest kolekcja największa w Polsce). Od tego akcentu ma zacząć się i sam program, bo Karol Okrasa nie mógł odmówić sobie przyjemności przejażdżki zabytkowym traktorem. W czasie emisji nie zabraknie też demonstracji prac polowych z udziałem zabytkowych, wciąż działających maszyn rolniczych. Widzowie będą mogli również zobaczyć jak niegdyś wyglądała orka za pomocą pługu konnego. Karol sam chwycił za pług i dzielnie zaorał dwa zagony. Jak wspominał w dzieciństwie dużo czasu spędzał na wsi i prac w polu uczył go dziadek.

- Dziś mało kto jest sobie w stanie wyobrazić trud, który towarzyszył dawnemu rolnikowi. Aby zaorać jeden hektar ziemi, trzeba było przejść za koniem kilkadziesiąt kilometrów, trzymając w dłoniach ciężki pług. Współczesnemu podlaskiemu rolnikowi, który w nowoczesnym ciągniku operuje joystickiem, zajmuje to niewiele czasu. Ale po ciężkiej pracy trzeba coś zjeść – podkreślał w czasie nagrania.

Dlatego i w Ciechanowcu, choć Karol Okrasa gotował pożywne potrawy z lokalnych produktów, to stały się one inspiracją do stworzenia nowych, autorskich dań takich jak rosół z kaczki z ciemnym piwem, razowym chlebem i odrobiną oleju z czarnuszki. Do pozostałych dań wykorzystano sery – w końcu województwo podlaskie jest  największym zagłębiem polskiego mleczarstwa.

Ale nie tylko. Podlaskie – o czym zaznaczył w rozmowie Jerzy Leszczyński - to obecnie także miejsce produkcji najnowocześniejszego sprzętu rolniczego o światowej renomie. A że nasz region nie tylko przemysłem stoi, to i widzowie całej Polski dowiedzą się także co ciekawego można zobaczyć i gdzie smacznie zjeść w Podlaskiem.

Premiera odcinka „Okrasa łamie przepisy” już 4 listopada na antenie TVP1.
 
źródło: wrotapodlasia.pl 
 

Karol Okrasa łamie podlaskie przepisy

Karol Okrasa łamie podlaskie przepisy

Karol Okrasa łamie podlaskie przepisy

Karol Okrasa łamie podlaskie przepisy

Karol Okrasa łamie podlaskie przepisy

Karol Okrasa łamie podlaskie przepisy

Karol Okrasa łamie podlaskie przepisy

Karol Okrasa łamie podlaskie przepisy 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Prośba o niekorzystanie z jednostek pływających o napędzie motorowym
Prośba o niekorzystanie z jednostek pływających o napędzie motorowymDyrektor COKiS i Koło Wędkarskie "Jazgarz" zwracają się z prośbą o niekorzystanie 27 maja w godz. 14.30-17.00 z jednostek pływających o napędzie motorowym... »»
 
Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl