Program
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ciechanowcu Drukuj
15.11.2017.

11 listopada Ciechanowiec świętował 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W obchodach miejskich wzięli udział  przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji, szkół oraz mieszkańcy.
 
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ciechanowcu

fot. Z. Poniatowski MPI


Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła akademia, którą przygotowali nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Ciechanowcu. W akademii wziął udział Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Po przemarszu do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, została odprawiona przez dziekana Dekanatu Ciechanowieckiego księdza kanonika Tadeusza Kryńskiego msza święta w intencji Ojczyzny.

Dalsze uroczystości odbyły się przy ciechanowieckim Pomniku Nieznanego Żołnierza. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej, jednostek organizacyjnych i pomocniczych Gminy Ciechanowiec, szkół, instytucji, organizacji pozarządowych, partii politycznych oraz duchowieństwa. Apel Poległych odczytał uczeń klasy sportowo-wojskowej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu.

W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko powiedział: „Nieuchronnie zbliżamy się do symbolicznej rocznicy stulecia odzyskania niepodległości, którą cała Polska świętować będzie już za rok. A tak naprawdę, obchody te już się rozpoczęły i potrwają przez pełne 12 miesięcy. Dzisiaj w 99. rocznicę tego wydarzenia spotykamy się w szczególnym dla mieszkańców gminy i miasta Ciechanowiec miejscu, w którym upamiętniono szereg ważnych dla nas lokalnie wydarzeń”.

W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe: Gminy Ciechanowiec, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jarosława Iwaszkiewicza, Banku Spółdzielczego, Koła Łowieckiego „Rogacz”, Związku Sybiraków, Spółdzielni Rolniczo-Spożywczej „Jedność”, Cechu Rzemiosł Różnych, Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego Towarzystwa Strzeleckiego i Ochotniczych Straży Pożarnych z Bujenki, Tworkowic i Wojtkowic Starych. Wiązankę utworów patriotycznych zagrała Orkiestra Dęta Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Ostatnim elementem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Ciechanowcu było wieczorne „Ognisko Patriotyzmu”, które rozpoczęło się od rozpalenia przez Burmistrza Ciechanowca symbolicznego ognia przed Ciechanowieckim Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz odśpiewania „Roty”. Prawie 130 osób obejrzało program artystyczny przygotowany przez Ciechanowiecką Młodzieżową Orkiestrę Rozrywkową, Ciechanowiecki Chór Seniora, Zespół Folkowy i Zespół Pieśni i Tańca Ciechanowiec, po czym wszyscy razem śpiewali pieśni i piosenki patriotyczne.

Tekst wystąpienia Burmistrza Ciechanowca


          Więcej zdjęć...
 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl