Program
Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja Drukuj
09.05.2018.

Akademią przygotowaną przez młodzież i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu rozpoczęły się obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, w których udział wziął Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.
 
Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja

fot. A. Kieliszek MPI

 
Uczestnicy obchodów, trzymając w rękach biało-czerwone chorągiewki, przeszli przez centrum Ciechanowca do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, gdzie ksiądz dziekan Tadeusz Kryński przewodniczył Mszy Świętej odprawionej w intencji Ojczyzny. Po mszy, pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II, wiązanki i kwiaty złożyli przedstawiciele Rady Miejskiej, Urzędu Miejskiego, jednostek organizacyjnych i pomocniczych Gminy Ciechanowiec, szkół, instytucji, organizacji pozarządowych, partii politycznych oraz duchowieństwa.

Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko w swoim wystąpieniu nawiązał do obchodzonej w tym roku rocznicy 100-lecia Odzyskania Niepodległości „Świętować można nie tylko przez wznoszenie pomników czy umieszczanie tablic pamiątkowych, ale przez budowę użytecznych obiektów, które mają szansę służyć nam wszystkim przez długie lata. Naszą wielką rocznicę stulecia Odzyskania Niepodległości chcemy w gminie Ciechanowiec uczcić otwarciem budynku nowej Biblioteki Miejskiej. Będzie to nowoczesny obiekt łączący w sobie funkcję biblioteki i sali widowiskowo-kinowej. Fakt, że część widowiskowa obiektu powstaje w murach dawnego kina, które wcześniej mieściły synagogę, pokazuje symbolicznie, że każde kolejne pokolenie wnosi swój wkład w istnienie i przyszły rozwój miasta”.

W uroczystościach Święta Narodowego Trzeciego Maja udział wzięły poczty sztandarowe: Gminy Ciechanowiec, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jarosława Iwaszkiewicza, Banku Spółdzielczego, Koła Łowieckiego „Rogacz”, Szpitala, Związku Sybiraków, Spółdzielni Rolniczo-Spożywczej „Jedność”, Cechu Rzemiosł Różnych, Ochotniczych Straży Pożarnych z Bujenki, Ciechanowca, Radziszewa-Króli, Tworkowic i Wojtkowic Starych. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta oraz ciechanowiecki Chór Kantata.

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja uchwalona w 1791 roku uregulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów wprowadzając prawo powszechnej niepodległości szlachty i mieszczan oraz trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a postanowieniami artykułu IV przyjęła chłopów pod opiekę prawa i rządu krajowego. Chociaż dopiero Konstytucja Księstwa Warszawskiego z 1807 roku zniosła niewolę i ustanowiła wszystkich obywateli równymi przed obliczem prawa, to konstytucja majowa, chociaż tylko na papierze, stała się symbolem wolności.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791, a jako Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono je w 1919 oraz ponownie w 1990 roku i od tego momentu jest uroczyście obchodzone  w całej Polsce.

Tekst wystąpienia Burmistrza Ciechanowca  (DOC, PDF)


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Prośba o niekorzystanie z jednostek pływających o napędzie motorowym
Prośba o niekorzystanie z jednostek pływających o napędzie motorowymDyrektor COKiS i Koło Wędkarskie "Jazgarz" zwracają się z prośbą o niekorzystanie 27 maja w godz. 14.30-17.00 z jednostek pływających o napędzie motorowym... »»
 
Koncert "Gram mojej Mamie"
COKiS zaprasza na koncertCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert "Gram mojej Mamie" w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia, który odbędzie się w sobotę 26 maja... »»
 
Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 27 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: animacje „Trolle w krainie szczęścia”, spławikowe zawody rodzinne, pokazy służb... »»
 
Mobilna Akademia Młodych Orłów w Ciechanowcu
Mobilna Akademia Młodych Orłów w CiechanowcuPolski Związek Piłki Nożnej zaprasza na bezpłatne szkolenie dla trenerów, instruktorów i wszystkich chętnych, które odbędzie się w Ciechanowcu 22 maja... »»
 
Oddaj krew - czekamy 5 czerwca w Ciechanowcu
Oddaj krew - uratuj życie!RCKiK w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w akcji pobierania krwi, która odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Ciechanowcu w godz. 9.00-13.00... »»
 
KRUS przypomina o obowiązku zgłoszenia pomocnika
Logo KRUSKRUS przypomina, że rolnicy mają obowiązek zgłoszenia pomocnika, z którym została zawarta umowa o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczeń w KRUS... »
 
Komunikat o pojawieniu się mączniaka prawdziwego
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin WIORiN w Białymstoku informuje o pojawieniu się mączniaka prawdziwego zbóż i traw w uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego... »»
 
UTW zaprasza na wykłady
Komunikat w sprawie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Ciechanowcu uczestniczy w programie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", realizowanym  przez Instytut Działalności... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl