Miasta i gminy wobec zmian klimatu i zanieczyszczenia powietrza Drukuj
25.05.2018.

W Zegrzu, odbyło się dwudniowe seminarium pn. „Miasta i gminy wobec zmian klimatu i zanieczyszczenia powietrza” adresowane do przedstawicieli samorządów lokalnych z całej Polski, zainteresowanych tematyką adaptacji do zmian klimatu, ochrony powietrza i klimatu oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
 
Miasta i gminy wobec zmian klimatu i zanieczyszczenia powietrza

fot. Organizatorzy


Podczas spotkania przedstawione zostały najważniejsze wyzwania, przed jakimi stają polskie miasta i gminy, podążające ścieżką zrównoważonego rozwoju i adaptujące się do zmieniających się warunków, a także możliwe rozwiązania wielu problemów, z jakimi się mierzą, oraz inspirujące dobre praktyki. Uczestnicy mieli okazję nie tyko wysłuchać prezentacji ekspertów, ale również skorzystać z konsultacji i wymiany doświadczeń podczas interaktywnej sesji stolikowej w małych grupach.

Pierwsza część seminarium poświęcona była tematyce gospodarki niskoemisyjnej i adaptacji do zmian klimatu, w tym w kontekście krajowych ram prawnych, strategii i warunków. W panelu dyskusyjnym, który odbył się tego dnia wzięło udział sześciu prelegentów, w tym: Joanna Ziecina – Komisja Europejska Dyrekcja Generalna ds. Energii, Sarah Kloke z Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego w Niemczech, Marcin Grądzki z Departamentu Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Środowiska, Tomasz Bońdos – Urząd Miasta Bydgoszczy, Susanne Geils – Burmistrz gminy Ritterhude oraz Mirosław Reczko – Burmistrz Ciechanowca.

Przedstawicielka niemieckiego ministerstwa w swojej prezentacji zatytułowanej „Refleksje na temat współpracy niemiecko-polskiej i prezentacja Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej” jako jeden z przykładów dobrej współpracy pomiędzy miastami niemieckimi i polskimi wskazała partnerstwo miast Ciechanowiec-Rosbach. O pracach tego partnerstwa i osiągnięciach obu miast mówił również burmistrz Ciechanowca wskazując na specyfikę niemieckich i polskich uwarunkowań prawnych.

Również prezentacja przedstawiciela polskiego ministerstwa zasługuje na uwagę. Marcin Grądzki w swojej prezentacji omówił bardzo ciekawy, nowatorski projekt Ministerstwa Środowiska „Miejskie Plany Adaptacji”, którego głównym celem jest ocena wrażliwości na zmiany klimatu 44 największych polskich miast i zaplanowanie działań adaptacyjnych, adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń. Projekt ten już przyciągnął uwagę zagranicznych miast, które są zainteresowane wdrożeniem go u siebie.

Ponadto przedstawione zostały założenia nowego Porozumienia Burmistrzów na rzecz Klimatu i Energii oraz wytyczne dotyczące oceny wrażliwości na zmiany klimatu i opracowania Planów działań na rzecz klimatu i energii (SECAP), a także zaprezentowano dobre praktyki z zakresu elektromobilności, budownictwa energooszczędnego i pasywnego, gospodarki wodnej w mieście oraz sposobów wspierania mieszkańców w podejmowaniu proenergetycznych i proklimatycznych działań.

Kolejne bloki tematyczne dotyczyły wykorzystania energii odnawialnej w gminach. Przedstawione zostały pierwsze doświadczenia związane z zakładaniem i funkcjonowaniem klastrów energii, przykłady praktycznych zastosowań OZE w gminie (z uwzględnieniem najnowszych technologii i praktycznych wskazówek), zagadnienie rozliczania z zakładem energetycznym nadwyżki wyprodukowanej energii oraz metody finansowania instalacji OZE.

Spotkanie w Zegrzu odbyło się m.in. w ramach projektu „Polsko-niemiecka współpraca w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej w miastach" finansowanego ze środków Federalnego Ministerstwa Środowiska - BMUB.
 
 
Miasta i gminy wobec zmian klimatu i zanieczyszczenia powietrza

Miasta i gminy wobec zmian klimatu i zanieczyszczenia powietrza

Miasta i gminy wobec zmian klimatu i zanieczyszczenia powietrza
 
 
 
 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Koń w obronności i kulturze Polski - seminarium i wernisaż
Koń w obronności i kulturze Polski - seminarium i wernisażMuzeum Rolnictwa im. Ks. Kluka w Ciechanowcu zaprasza  na seminarium "Koń w obronności i kulturze polskiej" połączone z otwarciem wystawy "Zbiory hipologiczne Muzeum...  »»
 
Zaproszenie na konkurs plastyczny "Jest takie miejsce u zbiegu dróg..."
COKiS logo
22 października upływa termin złożenia prac w konkursie plastycznym "Jest takie miejsce u zbiegu dróg...", adresowanym do dzieci, młodzieży i dorosłych z gminy Ciechanowiec... »»
 
Ogłoszenie o konsultacjach
Ogłoszenie edycji 2018 Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Burmistrz Ciechanowca ogłasza konsultacje projektu „Programu współpracy w 2019 roku Gminy Ciechanowiec z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w ustawie... »»
 
Poszukiwani wolontariusze
Poszukiwani wolontariusze
Psiaki z przytuliska w Ciechanowcu, będące pod opieką Podlaskiej Fundacji Empatia, proszą o pomoc. Poszukiwani są wolontariusze do opieki nad psami, m.in. karmienia,  wyprowadzania na spacery... »»
 
Komunikat o zwalczaniu szrotówka kasztanowcowiaczka
KasztanCelem ograniczenia populacji szrotówka w okresie jesieni jedyną możliwą formą zwalczania jest systematyczne zgrabianie i zbieranie opadłych liści kasztanowców... »»
 
Nagroda Honorowa "Świadek Historii"
Logo IPN
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku zaprasza do zgłaszania kandydatur do X edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Nagroda jest przyznawana osobom fizycznym oraz instytucjom... »»
 
Nowy portal z ogłoszeniami rolnymi Agro-Market24
Portal z ogłoszeniami rolnymi Agro-Market24
Ruszył Agro-Market24 - nowoczesny portal z ogłoszeniami rolnymi, na którym możesz bezpłatnie dodawać ogłoszenia rolnicze,  łatwo i szybko znaleźć odbiorcę... »»
 
Wymiar składek w IV kwartale 2018 r.
Logo KRUSKRUS Oddział Regionalny w Białymstoku informuje, że w IV kwartale 2018 roku wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie nadal stanowić będzie kwotę 42,00 zł... »»
 
Więcej z informatora

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl