Zapobieganie zmianom klimatycznym na poziomie samorządów Drukuj
27.06.2018.
 
W lipcu kończy się trwający od trzech lat projekt „Polsko-Niemiecka współpraca w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej w miastach”. W Ciechanowcu odbyło się jedno z ostatnich spotkań służących przedstawieniu podejmowanych działań i merytorycznym rozmowom.

Międzynarodowe doświadczenia w zapobieganiu zmianom klimatycznym na poziomie samorządów

fot. O. R. Tomaszewska MPI


W panelu dyskusyjnym pod nazwą "Międzynarodowe doświadczenia w zapobieganiu zmianom klimatycznym na poziomie samorządów" wzięli udział: Marszałek Województwa Podlaskiego, przedstawicielka warszawskiego oddziału niemieckiego ośrodka analiz polityczno-społecznych "adelphi", Burmistrz Ciechanowca, włodarze ościennych gmin i przedstawiciele ciechanowieckich instytucji samorządowych.

Jako pierwszy wystąpił marszałek Jerzy Leszczyński, który omówił podejmowane przez władze samorządowe Podlasia działania ułatwiające proekologiczne projekty, czy to dotyczące rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, czy też innych rozwiązań ograniczających wpływ człowieka na zmiany klimatyczne oraz odpowiadał na szczegółowe pytania zgromadzonych.

Julia Olesińska z "adelphi" przypomniała założenia projektu, przedstawiła analizę pt. "Aktywność mieszkańców dotycząca klimatu" i poinformowała o zbliżającym się naborze do następnego międzynarodowego projektu, w którym uczestniczyć ma kilka europejskich krajów.

Gmina Ciechanowiec uczestniczy w projekcie wraz z miastem partnerskim Rosbach vor der Höhe. Jak powiedział burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko, obie gminy zainteresowane są rozwijaniem infrastruktury rowerowej, a także stawiają sobie za cel podnoszenie świadomości pośród lokalnej społeczności w zakresie zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem mobilności. Pracownik Urzędu Miejskiego w Ciechanowcu Karol Niewiarowski uzupełnił informację o działaniach podejmowanych w Ciechanowcu przedstawiając prezentację pt. "Dobre praktyki w ułatwianiu transportu rowerowego".

Burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz przedstawił założenia realizowanego przez jego gminę  "Klastra energetycznego". Klaster energetyczny to porozumienie, w skład którego mogą wchodzić różne podmioty, dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii lub z innych źródeł lub paliw, w ramach jednej sieci dystrybucyjnej.

Projekt „Polsko-Niemiecka współpraca w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej w miastach” został opracowany i jest realizowany przez europejski zespół pod kierownictwem "adelphi", w skład którego wchodzą Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Cités", Instytut na Rzecz Ekorozwoju oraz WiseEuropa. W projekcie bierze udział 13 gmin polskich i 4 gminy niemieckie.

Więcej informacji o projekcie: www.low-emission-project.de/pl
 

Międzynarodowe doświadczenia w zapobieganiu zmianom klimatycznym na poziomie samorządów

Międzynarodowe doświadczenia w zapobieganiu zmianom klimatycznym na poziomie samorządów

Międzynarodowe doświadczenia w zapobieganiu zmianom klimatycznym na poziomie samorządów

Międzynarodowe doświadczenia w zapobieganiu zmianom klimatycznym na poziomie samorządów

Międzynarodowe doświadczenia w zapobieganiu zmianom klimatycznym na poziomie samorządów

Międzynarodowe doświadczenia w zapobieganiu zmianom klimatycznym na poziomie samorządów
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Bezpłatne badania mammograficzne
27 lipca 2018 roku w Ciechanowcu można będzie wykonać bezpłatne badania mammograficzne. Na badanie może zarejestrować się każda kobieta w wieku od 50 do 69 lat... »»
 
Wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów miejskich
Wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów miejskic
COKiS zaprasza nad ciechanowiecki zalew do wypożyczalni sprzętu wodnego i rowerów miejskich. Wypożyczalnia mieści się w budynku obok Stadionu Miejskiego... »»
 
Nowe przepisy dotyczące zgłaszania imprez turystycznych
logo NGO
Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące zgłaszania imprez turystycznych. Ustawa zobowiązuje do uzyskania wpisu do rejestru organizatorów turystyki... »»
 
Twoja ulubiona trasa rowerowa w województwie podlaskim
Twoja ulubiona trasa rowerowa w województwie podlaskimCzy są wśród Was entuzjaści wycieczek rowerowych? Zapraszamy do udziału w pierwszej edycji konkursu dla mieszkańców woj. podlaskiego ... »»
 
500 kajaków - największy spływ kajakowy na Podlasiu
500 kajaków – największy spływ kajakowy na Podlasiu
4 sierpnia na rzece Bug odbędzie się VI edycja spływu kajakowego „500 kajaków”. Spływ rozpocznie się w Drohiczynie. Każdy kto chce wziąć udział w tym największym spływie... »»
 
Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
Zdjęcie z www.pixabay.com. Autor: kalhhOrganizator wycieczek i innych form zajęć z dziećmi, zatrudniający wychowawców, bądź opiekunów w zakresie sprawowania opieki nad małoletnimi, zobowiązany jest do... »»
 
Zaproszenie na wystawę "Ignacy Pieńkowski. Malarz z Podlasia"
Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu zaprasza na  wystawę czasową "Ignacy Pieńkowski (1877-1948). Malarz z Podlasia". Wystawa czynna w siedzibie... »»
 
Nowe kwoty przychodów w KRUS
Logo KRUSKRUS informuje, że od 1 czerwca 2018 r. zmieniły się kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych. Kwoty miesięcznego przychodu... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl