Ciechanowiec w Atlasie historycznym Polski XVI wieku Drukuj
29.06.2018.
 
Pasjonaci historii Ciechanowca i okolic mieli wyjątkową okazję do wymiany wiedzy z historykami Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk podczas spotkania w Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu.

Ciechanowiec w Atlasie historycznym Polski XVI wieku

fot. O. R. Tomaszewska MPI


Kierownik Zakładu Atlasu Historycznego dr hab. prof. IH PAN Marek Słoń opowiedział o historii prac nad "Atlasem historycznym Polski XVI wieku". Idea opracowania atlasu szesnastowiecznej Polski została sformułowana i podjęta już w latach osiemdziesiątych XIX w., a jego zasadniczy kwestionariusz badawczy pozostaje wciąż aktualny. Od blisko półwiecza nie zmieniają się także reguły opracowania kolejnych tomów, obejmujące np. konwencję oznaczeń miejscowości na mapie głównej, w tym ich wielkość, barwę i rodzaje czcionek w towarzyszących im nazwach. W serii zostały już wydane województwa: lubelskie, mazowieckie, płockie, rawskie, sandomierskie, łęczyckie, sieradzkie, krakowskie, kaliskie i wielkopolskie.

Obecnie w ramach projektu „Atlas historyczny Polski XVI wieku – dopełnienie serii”  przygotowywany jest m.in. tom dotyczący ówczesnego województwa podlaskiego, do którego w epoce staropolskiej należał Ciechanowiec. Historycy Zakładu Atlasu Historycznego chcąc zwiedzić jak największą liczbę opracowywanych miejscowości, wymienić się wiedzą i doświadczeniami z lokalnymi historykami, przeprowadzają objazdy rowerowe po badanych terenach.

Prezentując prowadzone przez siebie badania, wybór wykorzystanych rękopisów i dotychczasowe wyniki badań nad województwem podlaskim ze szczególnym uwzględnieniem „Ciechanowca w drugiej połowie XVI wieku” przedstawiła dr Marta Kuc-Czerep, a mgr Tomasz Panecki w prezentacji "Ciechanowiec na dawnych mapach" pokazał problemy z jakimi spotykają się badacze usiłując  ujednolicić różnorodnie przedstawiane dane.

Spotkanie zakończyła dyskusja gości z ciechanowieckimi historykami i mieszkańcami.
 
Więcej informacji o Atlasie historycznym Polski na atlasfontium.pl
 

Ciechanowiec w Atlasie historycznym Polski XVI wieku

Ciechanowiec w Atlasie historycznym Polski XVI wieku

Ciechanowiec w Atlasie historycznym Polski XVI wieku

Ciechanowiec w Atlasie historycznym Polski XVI wieku

Ciechanowiec w Atlasie historycznym Polski XVI wieku
 
Ciechanowiec w Atlasie historycznym Polski XVI wieku
 
Ciechanowiec w Atlasie historycznym Polski XVI wieku
 
Ciechanowiec w Atlasie historycznym Polski XVI wieku
 
 
 
 
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Bezpłatne badania mammograficzne
27 lipca 2018 roku w Ciechanowcu można będzie wykonać bezpłatne badania mammograficzne. Na badanie może zarejestrować się każda kobieta w wieku od 50 do 69 lat... »»
 
Wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów miejskich
Wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów miejskic
COKiS zaprasza nad ciechanowiecki zalew do wypożyczalni sprzętu wodnego i rowerów miejskich. Wypożyczalnia mieści się w budynku obok Stadionu Miejskiego... »»
 
Nowe przepisy dotyczące zgłaszania imprez turystycznych
logo NGO
Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące zgłaszania imprez turystycznych. Ustawa zobowiązuje do uzyskania wpisu do rejestru organizatorów turystyki... »»
 
Twoja ulubiona trasa rowerowa w województwie podlaskim
Twoja ulubiona trasa rowerowa w województwie podlaskimCzy są wśród Was entuzjaści wycieczek rowerowych? Zapraszamy do udziału w pierwszej edycji konkursu dla mieszkańców woj. podlaskiego ... »»
 
500 kajaków - największy spływ kajakowy na Podlasiu
500 kajaków – największy spływ kajakowy na Podlasiu
4 sierpnia na rzece Bug odbędzie się VI edycja spływu kajakowego „500 kajaków”. Spływ rozpocznie się w Drohiczynie. Każdy kto chce wziąć udział w tym największym spływie... »»
 
Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
Zdjęcie z www.pixabay.com. Autor: kalhhOrganizator wycieczek i innych form zajęć z dziećmi, zatrudniający wychowawców, bądź opiekunów w zakresie sprawowania opieki nad małoletnimi, zobowiązany jest do... »»
 
Zaproszenie na wystawę "Ignacy Pieńkowski. Malarz z Podlasia"
Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu zaprasza na  wystawę czasową "Ignacy Pieńkowski (1877-1948). Malarz z Podlasia". Wystawa czynna w siedzibie... »»
 
Nowe kwoty przychodów w KRUS
Logo KRUSKRUS informuje, że od 1 czerwca 2018 r. zmieniły się kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych. Kwoty miesięcznego przychodu... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl