Sztafeta Rowerowa w 77 rocznicę zbrodni sowieckiej pod Zabłudowem Drukuj
29.06.2018.
 
Po raz kolejny uczczono rocznicę zbrodni sowieckiej pod Zabłudowem. Dokładnie w 77 lat po dokonaniu mordu odbył się Rajd Pamięci - Sztafeta Rowerowa po miejscach, gdzie pochowane są ofiary z 23 czerwca 1941 roku.

Sztafeta Rowerowa w 77 rocznicę zbrodni sowieckiej pod Zabłudowem

fot. Z. Poniatowski MPI

 
Sztafeta Rowerowa rozpoczęła się w Kuczynie, następnie przejechała przez Ciechanowiec, Winnę-Poświętną, Pobikry, Rudkę i Brańsk. W każdej miejscowości uczestnicy rajdu zapalali znicze i składali wiązanki na grobach pomordowanych. Wśród uczestników rajdu byli burmistrzowie i sekretarze gmin, pracownicy urzędów, nauczyciele, uczniowie, strażacy, mieszkańcy poszczególnych gmin oraz przedstawicielka fundacji ”adelphi” Julia Olesińska.

Rajd zakończył się w Miejscu Pamięci Narodowej na kolonii Folwarki Małe pod Zabłudowem, gdzie przy obelisku pomordowanych wartę honorową zaciągnęli harcerze z 7 Zabłudowskiej Drużyny Harcerskiej. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe oraz członkowie rodzin pomordowanych, burmistrzowie i działacze samorządowi, strażacy i leśnicy, harcerze i uczestnicy Rajdu Pamięci - Sztafety Rowerowej.

Zastępca Burmistrza Zabłudowa Wiesław Dąbrowski w swoim wystąpieniu przypomniał historię zbrodni sprzed 77 lat i genezę budowy pomnika, a Burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko podkreślił znaczenie udziału młodego pokolenia w Rajdzie Pamięci - Sztafecie Rowerowej oraz w uroczystościach. Zaapelował do młodzieży o zachowanie historycznej pamięci i kontynuację patriotycznych tradycji w dorosłym życiu.

Delegacje i rodziny ofiar złożyły wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze w miejscu zbrodni sprzed 77 lat. Część artystyczną przygotowali podopieczni Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Zabłudowie.

Kaźń sowiecka pod Zabłudowem 23 czerwca 1941 roku (.pdf) - autor M. Reczko
 
 
          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl