Program
Ciechanowiec w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu Drukuj
05.10.2018.

Ciechanowiec, jako jedno ze 153 polskich miast, uczestniczyło w obchodach Europejskiego Tygodnia  Zrównoważonego Transportu (ETZT), którego inicjatorem jest Komisja Europejska. W ramach trwającej od 16 do 22 września kampanii zostało przygotowanych szereg atrakcji, wszystko to w celu promocji przyjaznych środowisku sposobów przemieszczania się.
 
Ciechanowiec w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu

fot. Organziatorzy ETZT


Pierwszego dnia akcji ponad 70 osób wzięło udział w rajdzie rowerowym „Szlakiem Pamięci” Ciechanowiec – Pobikry”. Rajd w nazwie nawiązywał do rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rowerzyści przejechali 30 kilometrową trasę w obie strony, zatrzymując się w miejscach związanych z ludźmi, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. W miejscach Pamięci zostały zapalone znicze, a o wydarzeniach związanych z tymi miejscami opowiedział Mirosław Reczko, burmistrz Ciechanowca. Przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Pobikrach, do którego dojechali uczestnicy rajdu, ksiądz Bogusław Wasilewski przedstawił burzliwe dzieje świątyni oraz zaprosił uczestników do zwiedzenia wnętrza kościoła i otaczających go upamiętnień.

Kolejne działanie w ramach ETZT przeprowadzili ciechanowieccy policjanci, którzy pod hasłem „Nie daj szansy złodziejowi” oznaczyli kilkanaście rowerów. Oznakowanie jednośladu przez policjantów, polegało na spisaniu marki i numeru fabrycznego, oraz na naniesieniu metodą tajnopisu kodu identyfikującego właściciela roweru, który otrzymał od policjanta potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi rower. Drugi egzemplarz został w jednostce policji.

Najmłodsi mieszkańcy gminy uczestniczyli w Objazdowym Miasteczku Ruchu Drogowego. Pracownicy Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem poprowadzili zajęcia, podczas których dzieci uczyły się jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w ruchu drogowym, poznały znaki drogowe i zasady bezpiecznej jazdy rowerem.

W piątkowy ranek uczniowie Szkoły Podstawowej w Ciechanowcu pokolorowali zamknięty na tę okazję parking przy ulicy Wojska Polskiego. Przez cały dzień przechodnie mogli oglądać jak mobilność i dbanie o środowisko jest postrzegana oczami najmłodszych.

Punktem kulminacyjnym był obchodzony co roku 22 września Europejski Dzień bez Samochodu, podczas którego w Punkcie Informacji Turystycznej można było bezpłatnie wypożyczyć rower. Ponadto tego dnia rozstrzygnięto, odbywający się w ramach ETZT konkurs fotograficzny „Moje dwa kółka, czyli rowerem przez Podlasie”, ogłoszony przez Burmistrza Ciechanowca. Internauci oddali ponad 4500 głosów na 25 zdjęć promujących rower jako środek transportu. Nagrodę główną – rower miejski - otrzymał autor fotografii, która uzyskała najwięcej „polubień”.

Ciechanowiec poza działaniami doraźnymi zrealizował także działania stałe. Uruchomiono Miejską Wypożyczalnię Rowerów, wyznaczono i oznakowano szlak rowerowy oraz zakupiono dwa rowery patrolowe dla Posterunku Policji w Ciechanowcu.

Organizatorami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Ciechanowcu byli Urząd Miejski w Ciechanowcu, Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu, Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu  i Posterunek Policji w Ciechanowcu.
 
www.mobilityweek.eu


          Więcej zdjęć...
 

Informator

Zaproszenie na wernisaż wystawy
Zaproszenie na wystawę w Muzeum RolnictwaMuzeum Rolnictwa im Ks. K. Kluka zaprasza 23 maja o godz. 12.00 na otwarcie wystawy "Białoruskie Stroje Ludowe" z kolekcji Białoruskiego Pańtwowego Muzeum Architektury Narodowej i Życia Codziennego.. »»
 
Oferta realizacji zadania publicznego w trybie małych zleceń
Herb Ciechanowca
Burmistrz Ciechanowca informuje, że 16 maja 2019 r. wpłynęła oferta realizacji zadania publicznego w trybie małych zleceń z zakresu społeczeństwa obywatelskiego... »»
 
Rolnicze badania ankietowe 2019 r.
Badania ankietowe w 2014 r.Od 1 czerwca 2019 r. będą realizowane badania dotyczące produkcji roślinnej i zwierzęcej. Na terenie województwa podlaskiego wykonywać je będą pracownicy oraz ankieterzy Urzędu Statystycznego... »»
 
Jarmark Świętojański - zapraszamy wystawców i przedsiębiorców
Jarmark Świętojański - zapraszamy wystawców i przedsiębiorcówBurmistrz Ciechanowca zaprasza wystawców i przedsiębiorców, twórców ludowych, producentów potraw regionalnych, do bezpłatnego udziału w Jarmarku Świętojańskim... »»
 
Wypożyczalnia rowerów przy Punkcie Informacji Turystycznej
Wypożyczalnia rowerów przy Punkcie Informacji Turystycznej
Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu uruchomił wypożyczalnię rowerów, która obecnie mieści się przy Punkcie Informacji Turystycznej pl. 3 Maja 31. Czynna w godzinach otwarcia PIT... »»
 
Cykl bezpłatnych projekcji filmowych "Oskarowe Piątki"
Oskarowe PiątkiZapraszamy na cykl bezpłatnych projekcji filmowych "Oskarowe Piątki" - w naszym mieście od marca do czerwca w sali widowiskowej Miejskiej Biblioteki Publicznej... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl