Rajd rowerowy "Szlakiem Pamięci" Ciechanowiec - Pobikry Drukuj
19.09.2018.

Ponad 70 osób wzięło udział w Rajdzie rowerowym „Szlakiem Pamięci” Ciechanowiec - Pobikry zorganizowanym w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Ciechanowcu.
 
Rajd rowerowy „Szlakiem Pamięci” Ciechanowiec - Pobikry

fot.Z. Poniatowski MPI


Rajd w nazwie nawiązywał do rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i wiódł szlakiem miejsc związanych z ludźmi, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny.

Rowerzyści wyruszyli z parkingu przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowcu w stronę Pobikier, trasą przez Antonin, Winnę-Poświętną, Trzaski, Borek, Radziszewo Stare, Radziszewo-Sobiechowo i Radziszewo-Króle, mając przed sobą ponad 30 kilometrową trasę do przejechania w obie strony.

Pierwszy przystanek był przy Pomniku Nieznanego Żołnierza w Ciechanowcu, upamiętniającym „Poległych w walce za wiarę i Ojczyznę w 1920 roku nad Nurcem”. Następnie uczestnicy Rajdu zatrzymali się na ciechanowieckim cmentarzu przy mogile Żołnierzy Armii Krajowej. Kolejny postój wypadł w Winnie-Poświętnej przy świeżo odrestaurowanym kościele pw. św. Doroty, skąd rowerzyści przejechali pod krzyż na mogile nieznanego żołnierza polskiego z 1915 roku, nieopodal wsi Borek.
 
W miejscach Pamięci zostały zapalone znicze, a o wydarzeniach związanych z tymi miejscami opowiedział Mirosław Reczko, burmistrz Ciechanowca.

Przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Pobikrach, rolę przewodnika przejął proboszcz parafii ksiądz Bogusław Wasilewski. Opowiedział o burzliwych dziejach świątyni oraz zaprosił uczestników do zwiedzenia wnętrza kościoła oraz otaczających go upamiętnień.

Ostatnim punktem rajdu było wspólne ognisko z kiełbaskami, bigosem i ciastem.

Organizatorami Rajdu byli: Urząd Miejski w Ciechanowcu, Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu wraz z filią w Pobikrach oraz Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu.


          Więcej zdjęć...
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl