Komunikat o zwalczaniu szrotówka kasztanowcowiaczka Drukuj
04.10.2018.


 KOMUNIKAT
Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku 
z dnia 01.10.2018 r.
     dotyczący:

zwalczania szrotówka kasztanowcowiaczka w okresie jesiennym

Obserwacje wykonane przez pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku, na terenie wszystkich powiatów województwa podlaskiego w miesiącu sierpniu br. wskazują, że średnie uszkodzenie liści kasztanowców spowodowane żerowaniem szrotówka kasztanowcowiaczka wynosi 50%. Więcej uszkodzonych liści notowano na terenie powiatów: Mońki — 80%, Wysokie Mazowieckie — 73%, Sejny — 65%, Bielsk Podlaski — 58%. W porównaniu do roku ubiegłego średnie uszkodzenie liści na skutek żerowania agrofaga wzrosła o 10% (2017r. — 40%).

Wyniki obserwacji wskazują, że w przypadku stanowisk obserwacyjnych zlokalizowanych na terenie, gdzie liście kasztanowców są systematycznie usuwane —uszkodzenie spowodowane żerowaniem larw szrotówka kasztanowcowiaczka jest znacznie mniejsze.

W okresie jesieni jedyną możliwą formą zwalczania szrotówka kasztanowcowiaczka  jest systematyczne zgrabianie i zbieranie opadłych liści kasztanowców.

W 1 kg suchych liści kasztanowców może być nawet do 4 tys. poczwarek szrotówka kasztanowcowiaczka, a większość z nich jest w stanie przeżyć mrozy dochodzące do -30°C. Grabienie i niszczenie opadłych liści kasztanowców ograniczy liczbę motyli, które wylecą wiosną 2019 roku, a tym samym zredukuje liczebność pierwszego pokolenia tego szkodnika.

Zebrane liście powinny być spalone lub w dłuższym czasie kompostowane na pryźmie przykrytej ziemią lub folią, gdzie temperatura musi osiągnąć ponad 40°C.

Niszczenie ściółki dodatkowo ogranicza liczbę zarodników zarazy kasztanowcowej wywoływanej przez grzyba Guignardia aesculi.

Grabienie i niszczenie opadłych liści kasztanowców jest zabiegiem skutecznym, jeśli prowadzone jest powszechnie, dokładnie i systematycznie.

Zwracam się z prośbą do samorządów lokalnych, szkól i osób prywatnych, aby na swoim terenie wygrabiały i niszczyly opadłe liście kasztanowców w parkach, przy drogach i na posesjach prywatnych, co pozwoli zredukować populację szkodnika i ograniczy jego  liczebność w przyszłym sezonie wegetacyjnym.

Szczegółowych informacji udziela:
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku
ul. Zwycięstwa 26B, 15-703 Białystok
tel: 85 652-11-54, fax: 85 651-18-77
wi-bialystok@piorin.gov.pl
piorin.gov.pl/wiorinipodlaskiej

Cykl rozwojowy Szrotówka kasztanowcowiaczka


                                

Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa
w Białymstoku

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Zaproszenie na konkurs plastyczny "Jest takie miejsce u zbiegu dróg..."
COKiS logo
22 października upływa termin złożenia prac w konkursie plastycznym "Jest takie miejsce u zbiegu dróg...", adresowanym do dzieci, młodzieży i dorosłych z gminy Ciechanowiec... »»
 
Ogłoszenie o konsultacjach
Ogłoszenie edycji 2018 Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Burmistrz Ciechanowca ogłasza konsultacje projektu „Programu współpracy w 2019 roku Gminy Ciechanowiec z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w ustawie... »»
 
Poszukiwani wolontariusze
Poszukiwani wolontariusze
Psiaki z przytuliska w Ciechanowcu, będące pod opieką Podlaskiej Fundacji Empatia, proszą o pomoc. Poszukiwani są wolontariusze do opieki nad psami, m.in. karmienia,  wyprowadzania na spacery... »»
 
Komunikat o zwalczaniu szrotówka kasztanowcowiaczka
KasztanCelem ograniczenia populacji szrotówka w okresie jesieni jedyną możliwą formą zwalczania jest systematyczne zgrabianie i zbieranie opadłych liści kasztanowców... »»
 
Nagroda Honorowa "Świadek Historii"
Logo IPN
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku zaprasza do zgłaszania kandydatur do X edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Nagroda jest przyznawana osobom fizycznym oraz instytucjom... »»
 
Nowy portal z ogłoszeniami rolnymi Agro-Market24
Portal z ogłoszeniami rolnymi Agro-Market24
Ruszył Agro-Market24 - nowoczesny portal z ogłoszeniami rolnymi, na którym możesz bezpłatnie dodawać ogłoszenia rolnicze,  łatwo i szybko znaleźć odbiorcę... »»
 
Wymiar składek w IV kwartale 2018 r.
Logo KRUSKRUS Oddział Regionalny w Białymstoku informuje, że w IV kwartale 2018 roku wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie nadal stanowić będzie kwotę 42,00 zł... »»
 
KRUS informuje o zmianie wysokości renty socjalnej
Logo KRUSKRUS informuje, że weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o rencie socjalnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 933), na podstawie której ustalono nową wysokość renty socjalnej.... »
 
Więcej z informatora

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl