Regulamin
Tłusty Czwartek Drukuj
23.02.2006.

 „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”

Tłusty Czwartek – kiedyś pierwszy dzień Tłustego Tygodnia, który kończył okres Zapustów czyli Karnawału. Zygmunt Gloger tak pisał o pochodzeniu tej nazwy: „Czas przed Wielkim postem, poprzedzającym Mękę Chrystusa i Jego Zmartwychwstanie, zowie się Zapustami, Zapustem lub Mięsopustem, inaczej Karnawałem, od carne avaler, mięso połykać, albo carne levamen, z mięsa się oczyszczać, a najprawdopodobniej od carne vale, mięso żegnaj”.

Kiedyś Tłusty Tydzień był okresem całkowitego folgowania sobie w jedzeniu, aby nasycić się przed okresem postu, rozpoczynającym się w Środę Popielcową. Jadano dużo i tłusto: mięsiwa, słoniny, boczki, słodkie bliny i racuchy smażone na tłuszczu. Pączki i chrust czyli faworki, pojawiły się na polskich stołach już w XVII wieku, nie wiadomo tylko czy wcześniej był to przysmak turecki czy wiedeński. 

Cały okres karnawału, rozpoczynający się w noc noworoczną, był czasem zabaw, barwnych korowodów i maskarad, ale najbardziej huczne odbywały się w ostatnim tygodniu, kończącym się „kusym wtorkiem”. Dziś z tej tradycji pozostały tylko bale sylwestrowe i, zanikające już, zabawy ostatkowe.

W dzisiejszych, pospiesznych czasach, z tradycji Tłustego Tygodnia pozostał tylko Tłusty Czwartek, w czasie którego zajadamy się kupnymi pączkami.

Aby nie zanikła całkowicie tradycja własnoręcznego przygotowania ciast na Tłusty Czwartek proponujemy przepis na chrust:

    FAWORKI ĆWIERCIAKIEWICZOWEJ

400 g mąki
4 łyżki cukru
2 łyżki masła
8 żółtka
4 jaja
1 łyżka mleka
1 kieliszek araku lub spirytusu
500 g smalcu do smażenia
cukier puder z wanilią do posypania

Z podanych składników zagnieść ciasto, dodając jaja ubite na pianę.
Rozwałkować ciasto jak najcieniej, ciąć na pasy i przewijać, formując faworki. Natychmiast wrzucać do gorącego smalcu.
W czasie smażenia dokładać ciągle świeży smalec i pilnować, by ogień nie był zbyt duży.
Usmażone faworki wyjmować widelcem i zaraz posypywać cukrem pudrem.
Można zrobić też róże karnawałowe: z ciasta wykroić krążki 3 różnych wielkości; większe naciąć na obwodzie w 5 miejscach, mniejsze w 4, składać zlepiając w środku białkiem.
Smażyć wrzucając najmniejszym krążkiem w dół.
Posypać cukrem pudrem, można udekorować konfiturą.

SMACZNEGO!

Tłusty Czwartek

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Informator

Zapraszamy na Niedzielę Palmową do Ciechanowca
XIX Konkurs na Wykonanie palmy WielkanocnejMuzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu zaprasza 25 marca o godz. 9.30 na procesję z palmami i Mszę Świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu... »»
 
Turniej Tenisa Stołowego Oldbojów
COKiS zaprasza na Turniej Tenisa StołowegoDyrektor COKiS zaprasza w niedzielę, 25 marca 2018 r. do hali sportowej COKiS przy ul. 11 Listopada 5A na Turniej Tenisa Stołowego Oldbojów w kategorii mężczyzn 40+ o Puchar Burmistrza Ciechanowca...  »»
 
XII Turniej Szachowy im. Czesława Burdziuka
Turniej Szachowy im. Czesława BurdziukaCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na XII Turniej Szachowy im. Czesława Burdziuka. 8 kwietnia można zostać mistrzem Ciechanowca i zdobyć Puchar Burmistrza... »»
 
Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje zgłoszenia par małżeńskich
Urząd Stanu Cywilnego przygotowuje JubileuszPrzygotowując wnioski o nadanie Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, Urząd Stanu Cywilnego w Ciechanowcu prosi o zgłaszanie par małżeńskich... »»
 
Ogłoszenie w trybie małych zleceń z 20.03.2018 r.
Herb Ciechanowca
Burmistrz Ciechanowca informuje, że 19.03.2018 r. wpłynęła oferta realizacji zadania publicznego w sferze upowszechniania kultury fizycznej i turystyki w 2018 roku... »»
 
Burmistrz Ciechanowca ogłasza otwarte konkursy ofert
Herb Ciechanowca
Burmistrz Ciechanowca ogłasza otwarte konkursy ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych Gminy Ciechanowiec z trzech zakresów działalności w 2018... »»
 
Ogłoszenie w trybie małych zleceń z 16.03.2018 r.
Herb Ciechanowca
Burmistrz Ciechanowca informuje, że 14.03.2018 r. wpłynęła oferta realizacji zadania publicznego w sferze upowszechniania kultury fizycznej i turystyki w 2018 roku... »»
 
Nabór do Szkółki Wędkarskiej
Zawody „O Puchar Burmistrza Ciechanowca” w Wędkarstwie SpławikowymZarząd Koła PZW nr 87 w Ciechanowcu ogłasza nabór do Młodzieżowej Szkółki Wędkarskiej JAZGARZ. W programie bezpłatne zajęcia teoretyczne i praktyczne, m.in.: składanie zestawu...  »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl