Ligawki, trombity i bazuny otrąbiły adwent Drukuj
06.12.2018.

Ligawki, trombity i bazuny otrąbiły adwent w czasie XXXVIII Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego odbywającego się w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
 
Ligawki, trombity i bazuny otrąbiły adwent

fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu


Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich jest jedynym takim konkursem w kraju, którego celem jest zachowanie tradycji gry na ligawkach, trombitach czy bazunach. W tegorocznym konkursie, we wszystkich kategoriach udział wzięło 145 osób: 72 dzieci i 73 dorosłych z Polski i zza granicy.

Głównym organizatorem konkursu było Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu. Współorganizatorami: Starostwo Powiatu Wysokomazowieckigo oraz parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Patronat nad imprezą objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego. Patronat Duchowy sprawował Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej ks. biskup Tadeusz Pikus. Wśród zaproszonych gości byli: ks. biskup Antoni Dydycz, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu ks. Tadeusz Kryński, ks. Bogusław Kiszko z parafii Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach, marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, poseł na Sejm RP Jacek Bogucki, starosta Powiatu Wysokomazowieckiego Bogdan Zieliński, burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki, przedstawiciele Departamentu Finansów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawiciele instytucji samorządowych.

Jury w składzie: dr Artur Gaweł - etnograf, dr Tomasz Czerwiński – etnograf, dr hab. prof. Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska – muzykolog, mgr Ewelina Grygier - muzyk i etnomuzykolog, Andrzej Klejzerowicz - wieloletni uczestnik i laureat Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich, oceniało grę uczestników podzielonych na kategorie wiekowe i instrumenty.

I miejsca w konkursie z podziałem na poszczególne kategorie zdobyli:

ligawki - dzieci do lat 10
Jakub Kamiński z Nura

ligawki - dzieci do lat 16
Rafał Radziszewski z Boguszów Starych

ligawki - dorośli do lat 64
Teodor Niemyjski z Ciechanowca

ligawki – seniorzy
Roman Brochocki z Sokołowa Podlaskiego

bazuny – dzieci
Andrzej Galiński z Borkowa

bazuny – dorośli
Grzegorz Choszcz z Brodnicy Górnej

trombity – dzieci
Bartłomiej Golec z Łodygowic

trombity – dorośli
Tadeusz Rucki z Koniakowa

rogi pasterskie – dzieci
Bartłomiej Golec z Łodygowic

rogi pasterskie – dorośli
Jarosław Jaroszewski z Nowego Miasta Lubawskiego

inne instrumenty pasterskie - dzieci do lat 10
Duet: Virginija Rekus i Sara Pik z Puńska

inne instrumenty pasterskie - dzieci do lat 16
Michał Zawada z Kamesznicy

inne instrumenty pasterskie – dorośli
Romuald Jędraszak z Kostrzyna

Poza konkursem koncertowały zespoły: „Pleskota” z Chmielna, Regionalny Zespół "Koniaków" z Koniakowa, Regionalny Zespół  Pieśni i Tańca „Pieniny” z Krościenka nad Dunajcem, Dudziarze z Mińska (Białoruś) oraz zespół Liarman.

Pełne wyniki konkursu na www.muzeumrolnictwa.pl
 
 
          Więcej zdjęć...
 

Informator

Szkolenie z zakresu przyznawania płatności w roku 2019
Logo ARiMRW związku ze zbliżającym się terminem składania wniosków o przyznanie płatności w ramach wsparcia bezpośredniego na rok 2019, ARiMR zaprasza rolników... »»
 
Bezpłatne szkolenie dla rolników
Bezpłatne szkolenie dla rolnikówBurmistrz Ciechanowca oraz firma Agroekspert Kaczyńscy zapraszają 6 marca 2019 r. o godz. 11.00  do sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Ciechanowcu, na bezpłatne szkolenie dla rolników... »»
 
Bezpłatne badania mammograficzne
21 lutego 2019 roku w Ciechanowcu można będzie wykonać bezpłatne badania mammograficzne. Na badanie może zarejestrować się każda kobieta w wieku od 50 do 69 lat... »»
 
Spotkanie informacyjne poświęcone nowej ofercie grantowej NIW
Ogłoszenie edycji 2018 Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Zaproszenie na spotkanie informacyjne poświęcone Programowi Rozwoju Organizacji Obywatelskich - nowej ofercie grantowej Narodowego Instytutu Wolności... »»
 
Godziny otwarcia filii Biblioteki Publicznej w Winnie-Poświętnej i Pobikrach
Ogłoszenie edycji 2018 Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Nastąpiła zmiana godzin otwarcia w miesiącu lutym filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Winnie-Poświętnej i filii w Pobikrach... »»
 
Podziękowania dla Zarządu Banku Spółdzielczego w Ciechanowcu
Podziękowania dla Zarządu Banku Spółdzielczego w Ciechanowcu
Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu składa podziękowanie Zarządowi Banku Spółdzielczego w Ciechanowcu za wsparcie finansowe w postaci 2500 zł... »»
 
Cykl Turniejów Tenisa Stołowego open dla dorosłych
COKiS zaprasza na Turniej Tenisa StołowegoOd niedzieli 27 stycznia 2019 r. w hali sportowej COKiS przy ul. 11 Listopada 5A trwa Cykl Turniejów Tenisa Stołowego w kategorii open dla dorosłych...  »»
 
Planowane przerwy w dostawach energii elektrycznej 22.02.2019 r.
PGEPGE Dystrybucja Oddział Białystok informuje, iż w związku z pracami na urządzeniach elektroenergetycznych nastąpią przerwy w dostawach energii elektrycznej... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna
 

Projekty unijne

 
facebook      instagram      youtube

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl