Promocja drugiej książki z serii "Pisanki" Drukuj
30.03.2006.


W niedzielę odbyła się w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka promocja książki Pisanki „uczone” z serii Pisanki.

Autorka książeczki, pani profesor Irena Stasiewicz – Jasiukowa, która jest historykiem nauki i kultury, opowiedziała o historii powstania kolekcji pisanek i książek ich dotyczących. Pierwszą z serii była książeczka Pisanki religijne, a przewidziane są jeszcze Pisanki kresowe i Oklejanki łowickie

Seria pisanek „uczonych” jest ściśle związana z Jej pracą i chęcią propagowania wybitnych postaci polskiej nauki. Ponieważ pani Stasiewicz-Jasiukowa przez całe życie kolekcjonowała pisanki, wpadła na pomysł umieszczenia portretów luminarzy polskiej nauki na pisankach. Pomocą malarską w tym dziele służył jej głównie pan Wojciech Bogucki, kurator Muzeum Pisanki, które powstało po przekazaniu zbiorów państwa Jasiuków do Muzeum Rolnictwa.

Jednymi z ciekawszych postaci przedstawionymi przez autorkę są ksiądz Onufry Kopczyński, twórca pierwszej polskiej gramatyki, któremu zawdzięczamy używane do dziś terminy gramatyczne np. rzeczownik, przymiotnik, średnik, wykrzyknik itp., profesor Wiktor Dega, chirurg - ortopeda, twórca polskiego modelu rehabilitacji czy ksiądz Kazimierz Narbutt, twórca pierwszej w języku polskim logiki i polskiej terminologii logiki.

Przerywnikiem między wystąpieniami osób związanych z powstaniem książeczki: pani Ireny Stasiewicz-Jasiukowej, księdza Kazimierza Siekierko (pomysłodawcy serii „pisankowych”) i pana Wojciecha Boguckiego była muzyka w wykonaniu Kapeli „Kłosy”. 

Pan Wojciech Bogucki, zgodnie ze staropolską tradycją obdarowywania się pisankami, ofiarował własnoręcznie wykonane pisanki pani profesor Irenie Stasiewicz-Jasiukowej i pani dyrektor Muzeum Rolnictwa Dorocie Łapiak.

Na zakończenie, po wystawie pisanek, która wzbogaciła się o kilka nowych eksponatów, m.in. o pisanki „prawosławne”, oprowadził pan Jerzy Jasiuk.

Promocja drugiej książki z serii „Pisanki”

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl