Program
Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja Drukuj
09.05.2019.

Świętowaliśmy 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niewiele państw na świecie czci z takim przywiązaniem, aż tak odległe w czasie wydarzenia.
 
 
Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja title=

fot. Z. Poniatowski MPI

Ciechanowieckie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęły się akademią w sali widowiskowej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Akademię przygotowali nauczyciele i młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu.

Następnie w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, po której poczty sztandarowe, delegacje i uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Papieża Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele samorządowych władz gminnych, powiatowych, instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

Gośćmi 3-majowych uroczystości w Ciechanowcu byli: Poseł na Sejm RP Jacek Bogucki, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podlaskiego Aleksandra Szczudło, Radny Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Przewodnicząca Rady Powiatu Dorota Łapiak i Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński. Gospodarzem obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja był Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki.

Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja zakończył występ Orkiestry Dętej Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu, która w tym dniu obchodziła swoje 111-lecie. Po uroczystościach, dalsza część obchodów święta majowego odbyła się na terenie strzelnicy w Malcu, gdzie rozegrano strażackie i sołeckie Zawody Strzeleckie o Puchar Burmistrza Ciechanowca.

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja uchwalona w 1791 roku uregulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów wprowadzając prawo powszechnej niepodległości szlachty i mieszczan oraz trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a postanowieniami artykułu IV przyjęła chłopów pod opiekę prawa i rządu krajowego. Chociaż dopiero Konstytucja Księstwa Warszawskiego z 1807 roku zniosła niewolę i ustanowiła wszystkich obywateli równymi przed obliczem prawa, to konstytucja majowa, chociaż tylko na papierze, stała się symbolem wolności.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791, a jako Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono je w 1919 oraz ponownie w 1990 roku i od tego momentu jest uroczyście obchodzone w całej Polsce.
 
 
          Galeria zdjęć
 
 
 
 

Informator

Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 26 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: dmuchańce, animacje i zabawy w plenerze, Rodzinne Zawody Wędkarskie... »»
 
Zaproszenie na wernisaż wystawy
Zaproszenie na wystawę w Muzeum RolnictwaMuzeum Rolnictwa im Ks. K. Kluka zaprasza 23 maja o godz. 12.00 na otwarcie wystawy "Białoruskie Stroje Ludowe" z kolekcji Białoruskiego Pańtwowego Muzeum Architektury Narodowej i Życia Codziennego.. »»
 
Oferta realizacji zadania publicznego w trybie małych zleceń
Herb Ciechanowca
Burmistrz Ciechanowca informuje, że 16 maja 2019 r. wpłynęła oferta realizacji zadania publicznego w trybie małych zleceń z zakresu społeczeństwa obywatelskiego... »»
 
Rolnicze badania ankietowe 2019 r.
Badania ankietowe w 2014 r.Od 1 czerwca 2019 r. będą realizowane badania dotyczące produkcji roślinnej i zwierzęcej. Na terenie województwa podlaskiego wykonywać je będą pracownicy oraz ankieterzy Urzędu Statystycznego... »»
 
Jarmark Świętojański - zapraszamy wystawców i przedsiębiorców
Jarmark Świętojański - zapraszamy wystawców i przedsiębiorcówBurmistrz Ciechanowca zaprasza wystawców i przedsiębiorców, twórców ludowych, producentów potraw regionalnych, do bezpłatnego udziału w Jarmarku Świętojańskim... »»
 
Wypożyczalnia rowerów przy Punkcie Informacji Turystycznej
Wypożyczalnia rowerów przy Punkcie Informacji Turystycznej
Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu uruchomił wypożyczalnię rowerów, która obecnie mieści się przy Punkcie Informacji Turystycznej pl. 3 Maja 31. Czynna w godzinach otwarcia PIT... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl