buy medication online
Koncert zespołu Lotniczej Akademii Wojskowej w Dębliniez
Niedziela Palmowa - rozstrzygnięcie Konkursu na wykonanie Palmy Wielkanocnej Drukuj
11.04.2006.
                             
Niedziela Palmowa - ostania niedziela Wielkiego Postu, otwierająca Wielki Tydzień, rozpoczyna cykl najważniejszych obrzędów i uroczystości bezpośrednio związanych z Wielkanocą, z obchodami Męki i Zmartwychwstania Chrystusa.

Najważniejszą uroczystością Niedzieli Palmowej są procesje z palmami, odbywane na pamiątkę tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, a przybierano ją jeszcze kolorowymi wstążeczkami i suszonymi lub sztucznymi kwiatkami.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń: poświęconą palmę wkłada się za święty obraz lub przybija nad drzwiami wejściowymi, aby chroniła ludzi, zwierzęta, domy, pola przed ogniem i wszelkim złem, bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj, krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami, poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem, wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie, piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne.

W niedzielę w Ciechanowcu został rozstrzygnięty IX Regionalny Konkurs na wykonanie Palmy Wielkanocnej organizowany przez Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka. Wszyscy wykonawcy uczestniczyli ze swoimi palmami w procesji i mszy celebrowanej przez ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej ks. bp. Antoniego Dydycza w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Po mszy wszyscy przeszli pod pomnik Jana Pawła II by oddać hołd w pierwszą rocznicę śmierci papieża.. Następnie wykonawcy udali się do Muzeum Rolnictwa, gdzie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. 

W tym roku w konkursie uczestniczyło 475 palm zgłoszonych przez 26 szkół i wykonawców indywidualnych, przyznano 55 równorzędnych nagród i 182 wyróżnienia. 

Palmy startujące w Konkursie pozostały w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka i będą prezentowane na wystawie pokonkursowej do końca kwietnia.

więcej zdjęć...

Niedziela Palmowa - rozstrzygnięcie Konkursu na wykonanie Palmy Wielkanocnej 

 

 
levitra bitcoin buy

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl
position: fixed; right: 20px; top: 350px
buy Tadalafil with btc or credit card