Program
Wiosna w ogródku Drukuj
20.04.2006.

Zima była długa, ale wreszcie przyszła wiosna, a wraz z nią nowe wyzwania. Trzeba troszkę posprzątać i pomyśleć o życiu, które się budzi wokół nas. Kto w tym życiu jest szczęśliwym posiadaczem skrawka ziemi, powinien pomyśleć jak ją zagospodarować.

Dawno temu (już w marcu) powinniśmy posiać selery do skrzynek na parapecie, aby w sierpniu mieć dorodne korzenie, a kto tego nie zrobił to będzie musiał sadzonki zakupić u ogrodnika. Teraz trzeba już siać pomidory gruntowe do skrzynek i paprykę. Można też ogórki posiać do kubeczków po śmietanie o pojemności 0,5l – po 2–3 nasiona, żeby pod koniec maja wysadzić je do gruntu lub pod osłony. Dzięki temu będziemy pewni że nie wymarzną nam podczas wiosennych przymrozków. Paprykę po rozchyleniu liścieni trzeba będzie przepikować pojedynczo do takich samych pojemników w jakie sialiśmy ogórki, a kiedy sadzonki urosną i wytworzą 4 liście właściwe, wtedy można je uszczknąć nad czwartym liściem. Dzięki temu zabiegowi rośliny się rozkrzewią i zawiążą więcej kwiatów na pędach bocznych, a konsekwencją będzie większy plon niż z roślin nieuszczykiwanych. Zabieg ten opłaca się wykonywać u odmian wczesnych, których owoce zdążą dojrzeć do przymrozków. Polecam odmianę papryki ostrej „CYKLON”, którą sadzi się do gruntu już pod koniec maja.

Do gruntu można już siać nowalijki – sałatę, endywię, rzodkiewkę, bo one nie boją się mrozu. Najwyższy już czas posiać koper, marchew, pietruszkę i pasternak. Buraki sieje się póżniej – może po świętach żeby się nie zjarowizowały. Można już siać groch i soczewicę, a fasolę posiejemy dopiero na święto pracy.
 
Kto nie przycinał drzew owocowych, niech się nie martwi, bo jabłonie i grusze można ciąć nawet kiedy kwitną, a pestkowe tnie się dopiero po zbiorze owoców. Teraz jest najlepszy czas na szczepienie drzew ziarnkowych (jabłonie i grusze), a okulizację robi się w drugiej połowie czerwca – na św. Jana

                                                  

Piotr Kiersnowski
Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka

Wiosna w ogródku 

Wiosna w ogródku


 

 

Informator

Rodzinny Dzień Dziecka
Zaproszenie na Rodzinny Dzień DzieckaZapraszamy na Rodzinny Dzień Dziecka, który odbędzie się w niedzielę 26 maja. W programie wiele atrakcji, a wśród nich: dmuchańce, animacje i zabawy w plenerze, Rodzinne Zawody Wędkarskie... »»
 
Zaproszenie na wernisaż wystawy
Zaproszenie na wystawę w Muzeum RolnictwaMuzeum Rolnictwa im Ks. K. Kluka zaprasza 23 maja o godz. 12.00 na otwarcie wystawy "Białoruskie Stroje Ludowe" z kolekcji Białoruskiego Pańtwowego Muzeum Architektury Narodowej i Życia Codziennego.. »»
 
Oferta realizacji zadania publicznego w trybie małych zleceń
Herb Ciechanowca
Burmistrz Ciechanowca informuje, że 16 maja 2019 r. wpłynęła oferta realizacji zadania publicznego w trybie małych zleceń z zakresu społeczeństwa obywatelskiego... »»
 
Rolnicze badania ankietowe 2019 r.
Badania ankietowe w 2014 r.Od 1 czerwca 2019 r. będą realizowane badania dotyczące produkcji roślinnej i zwierzęcej. Na terenie województwa podlaskiego wykonywać je będą pracownicy oraz ankieterzy Urzędu Statystycznego... »»
 
Jarmark Świętojański - zapraszamy wystawców i przedsiębiorców
Jarmark Świętojański - zapraszamy wystawców i przedsiębiorcówBurmistrz Ciechanowca zaprasza wystawców i przedsiębiorców, twórców ludowych, producentów potraw regionalnych, do bezpłatnego udziału w Jarmarku Świętojańskim... »»
 
Wypożyczalnia rowerów przy Punkcie Informacji Turystycznej
Wypożyczalnia rowerów przy Punkcie Informacji Turystycznej
Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu uruchomił wypożyczalnię rowerów, która obecnie mieści się przy Punkcie Informacji Turystycznej pl. 3 Maja 31. Czynna w godzinach otwarcia PIT... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna 

Projekty unijne

Projekty unijne

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl