Wiosna w ogródku Drukuj
20.04.2006.

Zima była długa, ale wreszcie przyszła wiosna, a wraz z nią nowe wyzwania. Trzeba troszkę posprzątać i pomyśleć o życiu, które się budzi wokół nas. Kto w tym życiu jest szczęśliwym posiadaczem skrawka ziemi, powinien pomyśleć jak ją zagospodarować.

Dawno temu (już w marcu) powinniśmy posiać selery do skrzynek na parapecie, aby w sierpniu mieć dorodne korzenie, a kto tego nie zrobił to będzie musiał sadzonki zakupić u ogrodnika. Teraz trzeba już siać pomidory gruntowe do skrzynek i paprykę. Można też ogórki posiać do kubeczków po śmietanie o pojemności 0,5l – po 2–3 nasiona, żeby pod koniec maja wysadzić je do gruntu lub pod osłony. Dzięki temu będziemy pewni że nie wymarzną nam podczas wiosennych przymrozków. Paprykę po rozchyleniu liścieni trzeba będzie przepikować pojedynczo do takich samych pojemników w jakie sialiśmy ogórki, a kiedy sadzonki urosną i wytworzą 4 liście właściwe, wtedy można je uszczknąć nad czwartym liściem. Dzięki temu zabiegowi rośliny się rozkrzewią i zawiążą więcej kwiatów na pędach bocznych, a konsekwencją będzie większy plon niż z roślin nieuszczykiwanych. Zabieg ten opłaca się wykonywać u odmian wczesnych, których owoce zdążą dojrzeć do przymrozków. Polecam odmianę papryki ostrej „CYKLON”, którą sadzi się do gruntu już pod koniec maja.

Do gruntu można już siać nowalijki – sałatę, endywię, rzodkiewkę, bo one nie boją się mrozu. Najwyższy już czas posiać koper, marchew, pietruszkę i pasternak. Buraki sieje się póżniej – może po świętach żeby się nie zjarowizowały. Można już siać groch i soczewicę, a fasolę posiejemy dopiero na święto pracy.
 
Kto nie przycinał drzew owocowych, niech się nie martwi, bo jabłonie i grusze można ciąć nawet kiedy kwitną, a pestkowe tnie się dopiero po zbiorze owoców. Teraz jest najlepszy czas na szczepienie drzew ziarnkowych (jabłonie i grusze), a okulizację robi się w drugiej połowie czerwca – na św. Jana

                                                  

Piotr Kiersnowski
Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka

Wiosna w ogródku 

Wiosna w ogródku


 

 

Informator

Zaproszenie na wystawę czasową "Ciechanowiecka Kuźnia Talentów"
Zaproszenie na wystawę "Ciechanowiecka Kuźnia Talentów" Muzeum Rolnictwa zaprasza na otwarcie wystawy absolwentów Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych "Ciechanowiecka Kuźnia Talentów" 25 lutego godz. 12.00... »»
 
Szkolenie z zakresu przyznawania płatności w roku 2019
Logo ARiMRW związku ze zbliżającym się terminem składania wniosków o przyznanie płatności w ramach wsparcia bezpośredniego na rok 2019, ARiMR zaprasza rolników... »»
 
Bezpłatne szkolenie dla rolników
Bezpłatne szkolenie dla rolnikówBurmistrz Ciechanowca oraz firma Agroekspert Kaczyńscy zapraszają 6 marca 2019 r. o godz. 11.00  do sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Ciechanowcu, na bezpłatne szkolenie dla rolników... »»
 
Zapraszamy na najnowszy program kabaretu Czesuaf
Najnowszy program kabaretu CzesuafCiechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na występ Kabaretu Czesuaf, 2 marca godz. 16.00 w sali widowiskowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowcu... »»
 
Godziny otwarcia filii Biblioteki Publicznej w Winnie-Poświętnej i Pobikrach
Ogłoszenie edycji 2018 Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Nastąpiła zmiana godzin otwarcia w miesiącu lutym filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Winnie-Poświętnej i filii w Pobikrach... »»
 
Podziękowania dla Zarządu Banku Spółdzielczego w Ciechanowcu
Podziękowania dla Zarządu Banku Spółdzielczego w Ciechanowcu
Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu składa podziękowanie Zarządowi Banku Spółdzielczego w Ciechanowcu za wsparcie finansowe w postaci 2500 zł... »»
 
Cykl Turniejów Tenisa Stołowego open dla dorosłych
COKiS zaprasza na Turniej Tenisa StołowegoOd niedzieli 27 stycznia 2019 r. w hali sportowej COKiS przy ul. 11 Listopada 5A trwa Cykl Turniejów Tenisa Stołowego w kategorii open dla dorosłych...  »»
 
Planowane przerwy w dostawach energii elektrycznej 22.02.2019 r.
PGEPGE Dystrybucja Oddział Białystok informuje, iż w związku z pracami na urządzeniach elektroenergetycznych nastąpią przerwy w dostawach energii elektrycznej... »»
 
Więcej z informatora

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna
 

Projekty unijne

 
facebook      instagram      youtube

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl