Uroczystości Bożego Ciała Drukuj
16.06.2006.

Boże Ciało czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ustanowiono w 1246 roku w Liège z powodu objawień św. Julianny z Cornillon. W 1264 roku papież Urban IV bullą Transiturus rozszerzył to święto na cały Kościół. W Polsce po raz pierwszy wprowadził to święto w1320 roku biskup krakowski Nanker.

Procesja została wprowadzona później niż sama uroczystość i początkowo miała charakter przede wszystkim adoracyjny — uczczenia Chrystusa pod postacią hostii. W XV wieku pojawił się dodatkowo motyw prośby o pogodę, urodzaj i odwrócenie klęsk. Z tego też czasu pochodzi zwyczaj śpiewania początków Ewangelii przy czterech ołtarzach, ponieważ w liturgii średniowiecznej początek Ewangelii był uroczystą formułą błogosławieństwa i wierzono powszechnie w jego skuteczność. Wierzono też, że poświęcone gałęzie brzozowe, przyniesione po procesji z przydrożnych ołtarzy do domostw, będą sprzyjać urodzajom. Utykano je w ogrodach i na polach, by strzegły przed niepowodzeniem i wszelkimi chorobami.

Wszystkie te zwyczaje: prośby o urodzaj i powodzenie, zanoszenie brzozowych gałązek do domu, czytanie z Ewangelii, a przede wszystkim adoracja Chrystusa pod postacią hostii w czasie uroczystej procesji, są nadal obecne w naszym życiu religijnym.

W Ciechanowcu uroczystości Bożego Ciała i procesje ulicami miasta, odbyły się w dwóch parafiach: pw.Trójcy Przenajświętszej i pw. Najświętszej Marii Panny z Fatimy.

W galerii przedstawiamy fotoreportaż z procesji w obu parafiach.

więcej zdjęć...

Uroczystości Bożego Ciała 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl