Parafia w Winnie-Poświętnej Drukuj


Kościół parafialny z 1696r..jpgDokładna data powstania parafii w Winnej nie jest znana. Wiadomo, że Mikołaj Nassuta zwany Silberk, starosta drohicki wyznaczył granice beneficjum kościelnego (czyli poświętnego) pomiędzy 1416 a 1430 rokiem.

Pierwszy kościół został ufundowany przed 1432 rokiem, przez miejscowych dziedziców z rodów: Trzasków i Cholewów. Ten kościół został rozebrany na początku XVII wieku. W 1603 roku została zbudowana kolejna świątynia. W czasie "potopu szwedzkiego" w 1657 roku świątynia została obrabowana i zniszczona.

Obecna świątynia pw. św. Doroty Dziewicy i Męczennicy została wzniesiona w 1696 roku kosztem miecznika ziemi nurskiej Andrzeja Jabłonowskiego Grzymały z Jabłonów i jego żony Urszuli ze Skiwskich. Konsekracji kościoła dokonał 6 czerwca 1717 roku biskup łucki.

W 1790 roku przeprowadzono generalny remont drewnianej świątyni. Podczas Insurekcji Kościuszkowskiej ówczesny proboszcz przekazał na potrzeby powstania największy dzwon i najkosztowniejsze wota. W czasie II wojny światowej w 1944 roku wojska niemieckie zarekwirowały trzy dzwony (dwa wróciły w 1949 r.). W 1945 roku rozebrano wieżę na kościele, ponieważ groziła zawaleniem.

Oprócz kościoła parafialnego w Winnie-Poświętnej wierni korzystają z kaplicy dojazdowej pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Łempicach. Kaplica została zbudowana dzięki ofiarności mieszkańców wsi Łempice, Radziszewo Sieńczuch i Kobusy w 1949 roku. Do kultu została oddana w 1970 roku, 12 czerwca 1983 roku ks. bp Władysław Jędruszuk kaplicę poświęcił.

Do parafii należą wsie:
Kobusy, Koce-Basie, Koce-Piskuły, Koce-Schaby, Kułaki, Łempice, Radziszewo-Króle, Radziszewo-Sobiechowo, Radziszewo Stare, Radziszewo-Sieńczuch, Trzaski, Winna-Chroły, Winna-Poświętna, Winna-Wilki, Winna Stara, Winna-Wypychy.

Katolików w parafii zamieszkuje 1621 (dane z 2004 roku), odpusty odbywają się na św. Doroty i Matki Bożej Szkaplerznej.

Na terenie parafii znajdują się trzy szkoły podstawowe: w Kocach-Schabach, Łempicach i Radziszewie Starym, działa Rada Parafialna i Szkolne Koło Caritas przy Publicznej Szkole Podstawowej w Kocach-Schabach.

Parafia pw. św. Doroty Panny i Męczennicy
Winna-Poświętna 8
18-230 Ciechanowiec
tel. 86 277 66 03, 86 478 24 55

Wnętrze XVII-wiecznego kościoła w Winnie-Poświętnej.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl