Parafia w Pobikrach Drukuj


Kościół parafialny z 1864r..jpgPoczątki parafii w Pobikrach sięgają początków XVI wieku. W 1504 roku Bartłomiej Pobikrowski h. Bawola Głowa z Kolcem, podsędek ziemski drohicki i jego żona Cecylia Kuczyńska ufundowali pierwszy drewniany kościół pw. św. Anny, Katarzyny, Cecylii i Wszystkich Świętych. 8 maja 1514 roku biskup łucki erygował w Pobikrach parafię.

Pierwsza świątynia przetrwała do pożaru pod koniec XVII wieku. Następną ufundował przed 1704 rokiem miejscowy dziedzic Stanisław Godlewski h. Gozdawa, starosta nurski i kasztelan podlaski. Po pożarze w 1743 roku, następny kościół, pw. Najświętszej i Nierozdzielnej Trójcy, wystawił Karol Niemira h. Gozdawa, chorąży ziemi drohickiej.

W 1804 roku majątek Pobikry zakupił Dominik hr. Ciecierski h. Rawicz, marszałek szlachty Obwodu Białostockiego, który na miejscu zniszczonego już kościoła wystawił nowy. Czwarty pobikrowski kościół spłonął doszczętnie 17 września 1846 roku wraz ze wszystkimi zbudowaniami gospodarczymi i plebanią. W tej sytuacji z pomocą pospieszyła ówczesna dziedziczka Pobikier - Konstancja z Grzybowskich hr. Ciecierska , przeznaczając w grudniu 1846 roku murowany budynek dworskiego archiwum na tymczasową kaplicę pw. Trójcy Przenajświętszej.

Fundatorami obecnego kościoła, zaprojektowanego przez warszawskiego architekta Ernesta Baumanna w stylu neogotyckim, byli właściciel Pobikier Stefan hr. Ciecierski i jego żona Jadwiga Rzewuska. Budowa trwała od 1857 roku do 1864 roku, kiedy to kościół został konsekrowany pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

W 1916 roku, w czasie I wojny światowej, kościół został uszkodzony pociskami artyleryjskimi (dwa pociski do dzisiaj tkwią w murze kościoła). W latach 20 XX wieku szkody wojenne zostały usunięte, zamontowano też nowe organy.

Do parafii Pobikry należą wsie:
Czaje-Bagno, Krynki-Białokunki, Krynki Borowe, Krynki-Jarki, Pobikry, Skórzec, Sypnie, Żery-Czubiki, Żery-Pilaki, Żery-Bystre.

Katolików na terenie parafii zamieszkuje 1047 (dane z 2004 roku), odpust odbywa się na św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Pobikry 48
18-230 Ciechanowiec
tel. 86 277 67 11

Kościół parafialny z 1864r

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
facebook      instagram      youtube

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna
 
Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

 
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl