Oddając krew - ratujesz życie Drukuj
26.07.2006.

W środę 26 lipca 2006 roku przeprowadzono w Ciechanowcu akcję pobierania krwi. Przyjazd ambulansu zorganizował Ośrodek Pomocy Społecznej w Ciechanowcu i Polski Czerwony Krzyż z Łomży. Akcja trwała od godziny 9.00 do 12.00. W tym czasie zgłosiło się 32 chętnych, a krew pobrano od 27 osób. Prawie wszyscy oddawali maksymalną ilość 450 ml i ostatecznie zebrano 11,9 litra krwi.

Historia krwiodawstwa w Polsce sięga roku 1935, kiedy to został utworzony pierwszy w kraju ośrodek - Instytut Pobierania i Konserwacji Krwi przy Szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie. Do wybuchu wojny działały w Polsce już trzy ośrodki przetaczania krwi, dysponujące około tysiącem stałych krwiodawców.

Po wojnie pierwsza stacja przetaczania krwi powstała już w marcu 1945 roku w Łodzi. Ruch Honorowych Krwiodawców wspaniale się rozwijał, pod koniec lat 80 XX wieku było ponad 350 000 krwiodawców. Niestety, przemiany gospodarcze i upadek dużych zakładów pracy, doprowadziły do kryzysu i zaniku wielu Klubów Honorowych Krwiodawców, a co za tym idzie zmniejszenia ilości oddawanej krwi.

Od samego początku Ruch Honorowych Dawców Krwi jest integralną częścią struktury PCK i obecnie zrzesza blisko 200.000 członków i wolontariuszy, którzy poza systematycznym i planowym oddawaniem krwi, promują oraz upowszechniają ideały Ruchu zjednując mu tym samym nowych sympatyków.

W ciągu roku w Polsce konieczne jest dokonanie około miliona transfuzji. Codziennie potrzeba krwi od ponad 10 tysięcy dawców, w dużych ilościach ponieważ jest bezcennym lekiem, którego mimo wielu prób i postępu w nauce nie udało się wytworzyć syntetycznie.

 

Oddając krew - ratujesz życie 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl