Międzynarodowe Święto Chleba Drukuj
18.08.2006.

13 sierpnia 2006 roku Ciechanowiec gościł tysiące ludzi, którzy przyjechali by uczestniczyć w Międzynarodowym Święcie Chleba . Bogaty, pełen atrakcji program zapewnił doskonałą zabawę od samego rana, aż do ciemnej nocy. Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka. organizując od kilku lat Święto Chleba stara się przybliżyć tradycje związane z produkcją chleba – zwyczaje żniwne, obrzędy dożynkowe czy domowy wypiek chleba.

Dzień rozpoczął się mszą świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej i przemarszem uczestników do Muzeum Rolnictwa. Barwny korowód przez miasto prowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Ostrowi Mazowieckiej, a kapele ludowe jadąc na przystrojonych wozach prezentowały regionalną muzykę. Przełamaniem 4-metrowej chałki wypieczonej w Piekarni “Kobus” w Ciechanowcu rozpoczęto imprezę, zorganizowaną przez Muzeum Rolnictwa, Starostę Wysokomazowieckiego, Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu oraz Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców. Patronat nad imprezą sprawowali Burmistrz Ciechanowca, Marszałek Województwa Podlaskiego i Wojewoda Podlaski.

Na terenie Muzeum zaprezentowało swoje wyroby 12 piekarni z całego regionu i kilkudziesięciu twórców ludowych; były stoiska z tradycyjnym piwem jałowcowym, chlebem ze smalcem i ogórkiem czy kiełbasą prosto z wędzarni.

Od rana trwał “Konkurs na wykonanie równianki” - czyli wiązanki układanej z ziół leczniczych, kwiatów oraz kłosów zbóż, lnu, makówek, konopi oraz różnych warzyw i owoców. Poświęcona w czasie święta Matki Boskiej Zielnej i zawieszona w domu miała chronić domowników przed zarazą, pożarem, burzą oraz mieć właściwości lecznicze. Równiankę można było ułożyć własnoręcznie na miejscu, z materiałów przygotowanych przez pracowników Muzeum.

Po kilku godzinach trwania konkursu równorzędnymi nagrodami wyróżniono 60 spośród 127 równianek wykonanych podczas obchodów święta i 30 spośród 71 wykonanych w domu. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

Inną tradycją kontynuowaną w czasie imprezy jest święcenie zwierząt gospodarskich, które rozpoczyna się święceniem muzealnego inwentarza, a kończy święceniem ulubieńców przyprowadzonych przez publiczność.

Głównym punktem programu była prezentacja obyczajów żniwnych – koszenia kosą (w którym mogli uczestniczyć wszyscy chętni), podbierania zboża i wiązania snopków, po czym nastąpiła jedna z największych atrakcji, czyli “oborywanie przepiórki”. “Przepiórka” to kilka ostatnich garści zboża udekorowanych wstążkami, wokół których przeciąga się żniwiarkę. Można było też zobaczyć pokazowe młócenie zboża.|

Po uformowaniu pochodu dożynkowego żniwiarze przeszli do Dworku Myśliwskiego, gdzie Gospodarzom dożynek przekazali upieczony bochen chleba i wieniec dożynkowy.

Oficjalną część imprezy zakończyło wręczenie nagród. W „Konkursie na najlepsze stoisko piekarnicze” puchary Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymały: Piekarnia “ATZ” z Czyżewa i Piekarnia “Kobus” z Ciechanowca, Puchar Wojewody Podlaskiego - Piekarnia “Avista” z Klukowa, Puchar Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego otrzymał Andrzej Modzelewski z Woli Zambrowskiej, Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Wysokomazowieckiego - Piekarnia “Okruszek” z Łomży, a Puchar Starosty Wysokomazowieckiego - Piekarnia PSS z Bielska Podlaskiego. Burmistrz Ciechanowca wręczył pamiątkowe statuetki uczestnikom Turnieju Sołectw, który odbywał się w trakcie obchodów Święta Chleba. Ogłoszono też wyniki konkursu „Wzorowa posesja 2006” i przekazano nagrody, puchary oraz symboliczne czeki zwycięzcom – zdobywcy I miejsca Kazimierzowi Kocowi z Radziszewa-Sieńczucha, II miejsca - Dorocie Budlewskiej z Ciechanowca i III miejsca - Kazimierzowi Olszewskiemu z Trzask.

Przez cały dzień pobyt na terenie Muzeum umilały występy zespołów folklorystycznych „Klekociaki” z Bociek, „Kalina” z Żurobic, „Mianka” z Mnia, "Kłosy" z Ciechanowca, „Skowronki” z Brańska, „Słoneczniki” i „Małe Podlasie” z Siemiatycz oraz „Laskowianki” z gm. Zambrów.

Wieczór zaś to Studio Lato Radia Białystok – konkursy oraz występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Ostrowi Mazowieckiej i zespołów True Color, Rybcie znad Biebrzy, Krywań i Brathanki.

 

Międzynarodowe Święto Chleba 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl