Gospodarze Wojewódzkiego Święta Plonów Drukuj
07.09.2006.

Święto Plonów Województwa Podlaskiego odbędzie się w tym roku w Ciechanowcu. Starostą Dożynek został Kazimierz Olszewski, a Starościną Jego żona Barbara – rolnicy ze wsi Trzaski w gminie Ciechanowiec. Państwo Olszewscy kontynuują tradycję rodzinną i prowadzą gospodarstwo rolne w miejscu, które należy do rodziny od co najmniej 200 lat. Pan Kazimierz Olszewski po uzyskaniu wykształcenia rolniczego w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Ciechanowcu pracował wraz z rodzicami w gospodarstwie, które przejął od nich 8 lat temu. Wielopokoleniowa rodzina wspólnie gospodaruje - Mama pana Kazimierza, Aniela zajmuje się gotowaniem, do pani Barbary należy udój i bieżąca księgowość. Uprawą gruntów i karmieniem zwierząt zajmuje się pan Kazimierz z pomocą swego Ojca Jana.

Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka. W zeszłym roku odprowadzono do mleczarni 360 tys. litrów. Państwo Olszewscy mają 52 krowy rasy holsztyno-fryzyjskiej i ponad 30 jałówek. Mleczność krów wynosi ok. 6,7 tys. l rocznie, o zawartości białka 3,2 % i tłuszczu 4 %. Karmę dla krów rolnicy uzyskują z 50 ha własnych gruntów ornych i łąk na terenie wsi Trzaski, Olędy i Kułaki oraz 10 ha dzierżawy. Oprócz zielonek zwierzęta otrzymują pasze treściwe.

Państwo Olszewscy większość zysków inwestują w rozwój gospodarstwa. Posiadane maszyny rolnicze wymieniają na nowsze i wydajniejsze – w ciągu ostatnich dwóch lat zakupili dwa nowe ciągniki, planują następne zakupy sprzętu i zwiększenie liczebności stada.

Kazimierz Olszewski działa także na rzecz wspólnoty wiejskiej – od 1989 roku, już 5 kadencję, pełni funkcję Sołtysa. Działa także w Radzie Parafialnej przy Parafii w Winnej Poświętnej, a także w Komitecie Rodzicielskim przy Szkole Podstawowej w Starym Radziszewie, w której uczy się jego 13-letni syn Piotr. 16 letnia Ewelina, córka państwa Olszewskich, rozpoczyna w tym roku naukę w Liceum Ekonomicznym w Bielsku Podlaskim.

Pomimo nawału prac w gospodarstwie – pierwszy udój rozpoczyna się o 4.30 rano – znajdują czas na dbanie o estetykę swego otoczenia. Ład i porządek zostały docenione w organizowanym przez Urząd Miejski konkursie „Wzorowa Posesja 2006”, w którym Państwo Olszewscy zostali jednymi z laureatów.

 
Gospodarze Wojewódzkiego Święta Plonów

Gospodarze Wojewódzkiego Święta Plonów

 

 

 

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl