"Wykopki pod wiatrakiem" Drukuj
27.09.2006.

W Drewnowie-Ziemakach, 24 września odbyły się “Wykopki pod wiatrakiem” - coroczna impreza organizowana przez Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie – PZD Ostrów Mazowiecka.

Impreza ta ma na celu pokazanie tradycji związanych ze zbiorami ziemniaków. Ziemniaki to jedno z najpopularniejszych warzyw na świecie, swoją karierę zawdzięczają przede wszystkim wszechstronnemu zastosowaniu w kuchni. Pierwsze uprawy ziemniaka pojawiły się w czasach prehistorycznych w Ameryce Południowej. Do Europy dotarły w XVI, a rozpowszechniły się w XVII wieku.

Do Polski ziemniaki trafiły dzięki królowi Janowi III Sobieskiemu, który przysłał je z Wiednia królowej Marysieńce. Ziemniaki są jednym z podstawowych produktów spożywczych Polaków. Nie traktujemy ich nawet jako warzywo, a naturalny składnik większości dań obiadowych.

Już od rana można było uczestniczyć w kiermaszu zorganizowanym “pod wiatrakiem” i skorzystać z oferty Szpitala Powiatowego im. M. Skłodowskiej-Curie w Ostrowi Mazowieckiej, który na swoich stoiskach oferował badanie poziomu cukru i cholesterolu oraz badanie ciśnienia krwi.

Po oficjalnym otwarciu imprezy odbyło się widowisko “Kopanie kartofli” w wykonaniu gospodyń z Białych Szczepanowic. Panie pokazały kopanie ziemniaków przy pomocy motyk w czasie tradycyjnej podlaskiej tłoki (czyli zwyczaju wspólnej pracy na polach sąsiadów).

Przez całe popołudnie trwał konkurs dotyczący “Dobrej Praktyki Rolniczej”, zorganizowany przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a Muzeum Rolnictwa zorganizowało konkursy dla dzieci (oraz wszystkich chętnych) w: rzucaniu ziemniakiem do celu, obieraniu ziemniaków na czas i jedzeniu baby ziemniaczanej na czas.

Konkursy i pokazy były przeplatane występami zespołów: “Podlaskie Kukułki” z Bielska Podlaskiego, “Bezwianka” z Ostrowi Mazowieckiej, “Żurawiacy” z Bogut oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Ostrowi Mazowieckiej. Zakończeniem imprezy była zabawa ludowa, do której przygrywała Kapela “Kłosy” z Ciechanowca.

 

"Wykopki pod wiatrakiem" 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wzorowa Gmina

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna

Mapa interaktywna
COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

Pytania do Burmistrza
eKartka 
wszystkie »»     

Pogoda Euro Horoskop
ciechanowiec.plciechanowiec.pl