Program
Święto Zmarłych Drukuj
03.11.2006.
                                                                           

dzień zaduszny
otula cmentarze
w zamyślone mgły

a światełka zniczy
swoim blaskiem drżące
osuszają łzy


Pamięć o zmarłych cechuje wszystkie społeczności ludzkie – nie ma takiego miejsca, w którym nie oddawano by czci zmarłym. W początkach chrześcijaństawa oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom 1 maja. W 731 roku papież Grzegorz III przeniósł to święto na 1 listopada, a w 837 roku papież Grzegorz IV rozporządził by ten dzień był poświęcony pamięci wszystkich świętych i męczenników Kościoła Katolickiego, znanych i nieznanych. 2 listopada to od 998 roku Dzień Zaduszny zapoczątkowany przez św. Odilona, opata z Cluny.

Starosłowiańskim obyczajem były Dziady, w czasie których starano się nawiązać kontakt z duszami zmarłych i pozyskać ich przychylność. W tym celu dusze starano się ugościć (np. na Podlasiu gotowano dla duszyczek kisiel owsiany i pełną jego miskę pozostawiano przez całą noc na stole), a wędrującym duszom oświetlić drogę do domu rozpalając ogniska na rozstajach. Jednocześnie ogień miał chronić ludzi przed złymi duchami i upiorami, więc rozpalano go na mogiłach osób zmarłych gwałtowna śmiercią.

Dzisiaj wszystkie te praktyki odchodzą w przeszłość – pozostała tylko reminiscencja zaduszkowych ogni – znicz, symbolizujący jednocześnie życie wieczne…

więcej zdjęć...
 
Święto Zmarłych
 

 

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna
 

Projekty unijne

 
facebook      instagram      youtube

COKiS

Galeria

Wydarzenia kulturalne

wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl