Święto Zmarłych Drukuj
03.11.2006.
                                                                           

dzień zaduszny
otula cmentarze
w zamyślone mgły

a światełka zniczy
swoim blaskiem drżące
osuszają łzy


Pamięć o zmarłych cechuje wszystkie społeczności ludzkie – nie ma takiego miejsca, w którym nie oddawano by czci zmarłym. W początkach chrześcijaństawa oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom 1 maja. W 731 roku papież Grzegorz III przeniósł to święto na 1 listopada, a w 837 roku papież Grzegorz IV rozporządził by ten dzień był poświęcony pamięci wszystkich świętych i męczenników Kościoła Katolickiego, znanych i nieznanych. 2 listopada to od 998 roku Dzień Zaduszny zapoczątkowany przez św. Odilona, opata z Cluny.

Starosłowiańskim obyczajem były Dziady, w czasie których starano się nawiązać kontakt z duszami zmarłych i pozyskać ich przychylność. W tym celu dusze starano się ugościć (np. na Podlasiu gotowano dla duszyczek kisiel owsiany i pełną jego miskę pozostawiano przez całą noc na stole), a wędrującym duszom oświetlić drogę do domu rozpalając ogniska na rozstajach. Jednocześnie ogień miał chronić ludzi przed złymi duchami i upiorami, więc rozpalano go na mogiłach osób zmarłych gwałtowna śmiercią.

Dzisiaj wszystkie te praktyki odchodzą w przeszłość – pozostała tylko reminiscencja zaduszkowych ogni – znicz, symbolizujący jednocześnie życie wieczne…

więcej zdjęć...
 
Święto Zmarłych
 

 

 
facebook      instagram      youtube

Biuletyn Informacji Publicznej

Cyfrowy Urząd

System Informacji Przestrzennej

Informacja Turystyczna
 

Projekty unijne

COKiS
Galeria

Wydarzenia kulturalne

 
eKartka 
wszystkie »»     

ciechanowiec.plciechanowiec.pl